Златопільські байки не поступляться одеським

Колорит легендарної Одеси – це жаргон, спосіб життя та світобачення її корінного населення. На жаль, Златопіль через травлю, яку десятиліттями вершили совєти, а потім окупанти-нацисти, втратив свій неповторний антураж: з єврейськими хатками-флігельками, представниками роду старозавітного, архінеординарного.

Але старожили, старожили залюбки пригадують анекдотичні випадки, що філігранністю гумору не поступляться одеському. Вашій увазі представляємо притчі во язице, котрі свого часу били рекорди популярності. Тепер же настав час обтрушувати з них давню пилюку.

Ізя Ямпольський епізодично вже ставав героєм матеріалу з єврейського циклу. Та виявляється, кількість словесних перлів буфетника захмарна.

«Люди добриє, ви посмотрітє на нєго! – Жалісливо горлав Ізя. – Рубль має і камедію ломає! Піви, піви ему (мається на увазі пиво) да аков (звук «р» зазвичай беручкому та заповзятливому Ізі давався не завжди, майже ніколи)! Тєбє, надоєдлівому такому, вместо акову да жарених гвоздей!». Не витримувала тонка натура Ямпольського витівок та забаганок клієнтів закладу. Ця історія досконала репліками та діями.

Місце подій: Златопольський кожевний завод. Персоналії. Зелінський Ушер Львович – директор заводу. Калиш Шіка
Шльомович – працівник заводу. Час – кінець робочої зміни. Зелінський стоїть на воротах і візуально сканує працівників, які виходять із заводської території. Підходить Шіка.

Зелінський: Шіка, ти так располнєл в послєднєє врємя.

Шіка: Да, Ви прави Ушер Львовіч. Єсть нємного.

Зелінський: Шіка, пойді нємного похудай.

Шіка повертається в цех та відмотує схований під фуфайкою лист хрому (мається на увазі заготовка під хромові чоботи) і знову йде на прохідну.

Зелінський: Шіка, ето уже почті твоя фігура! Будь добр, пойді єщьо раз похудай і іді спокойно домой.

Кумедними історіями поділився з NB Михайло Бережний. Якщо ви також збираєте народні бувальщини про представників златопільської громади минулого, обов’язково поділіться із загалом. Щиро запрошуємо.

Повертаючись до героїв оповідок варто додати коротку історичну довідку. Ізя Ямпольський з часом переїхав радувати Кривий Ріг. Ушер Зелінський пов’язав свою комерцію з Кіровоградом. Могилу затятого златопольця Шіки можна провідати на єврейському кладовищі міста територіально та чисельно зовсім іншого – міста Новомиргорода.

Ірина Правиленко.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019