Як допомогти близькій людині після звільнення з полону

Ваш близький повернувся з полону. Ваш близький – переміг, вижив. Ви можете зітхнути з полегшенням – ваш близький вдома, поруч з вами. Чим ви можете допомогти в процесі його реабілітації після полону?

Головне в процесі реабілітації – створення вдома почуття безпеки і повернення полоненому почуття контролю над своїм життям. Почуття безпеки підтримується обмеженням доступу у помешкання для будь-яких людей, з якими не хоче зустрічатися близька людина.

Скажіть коханій людині, що ви готові її вислухати, але тільки в тому випадку, якщо вона хоче говорити. Скажіть, що ви зрозумієте, якщо зараз йому говорити не хочеться. Не змушуйте вашого близького говорити. Можливо, він ніколи не зможе знайти в собі сили розповісти вам про свій досвід у полоні.

З іншого боку, не зупиняйте його, якщо він починає говорити. Але й не поглиблюйте розмови – нехай він просто висловить все, що хотів висловити. Але не розпитуйте про деталі, щоб не поглиблювати спогади. Намагайтеся не давати оцінок, не кажіть «Все, що ти розповідаєш – це просто жахливо». Під час його розповіді просто давайте зрозуміти, що ви чуєте його:

– Кивком голови;

– Легкими дотиками до руки або передпліччя;

– Підтримуючи зітханням;

– Скажіть, що ви любите його  і турбуєтеся про нього, що будете поряд якщо йому  щось знадобиться.

Спілкуйтеся з близьким через пропозиції-запрошення до розмови і співпраці. Давайте йому якомога більше можливостей самостійно вибирати:

  • Їжу, яку йому їсти.
  • Лежати чи рухатися.
  • Виходити з будинку чи залишатися на місці.
  • Приймати чи не приймати гостей.

Для нього важливий вибір, яким він хоче бачити своє життя, чого він був позбавлений у полоні. Зараз йому дуже важливо знову відчути, що він може сам планувати своє життя.

Сходіть разом до священика або до психолога. Задайте питання своєму близькому «Чи хочеш ти, щоб я був присутній при зустрічі?». Спокійно прийміть будь-який варіант відповіді – це покаже, що Ви поважаєте вибір вашого близького і даєте йому можливість приймати самостійні рішення в своєму житті: того, чого він був позбавлений в полоні.

Ні в якому разі не пропонуйте алкоголь для розрядки напруги. Велика ймовірність сформувати алкогольну залежність! Обмежте вживання кави, чаю та інших напоїв, що тонізують. Замініть їх на компоти, узвари і чисту воду.

Після полону у вашого близького може змінитися ставлення до свого тіла. Йому можуть стати неприємними будь-які дотики, навіть дотики найближчих людей. Це реакція на фізичне насильство, якому він піддавався. Така реакція пройде швидше, якщо ви не будете наполягати на дотиках і обіймах і дасте йому можливість звикнути до того, що він вже вдома, вже в безпеці. Для того, щоб заспокоїти тіло, запропонуйте своєму близькому:

  • Приймати по вечорах теплу ванну, якщо можливо, з приємним йому ароматом.
  • Легкий масаж рук або стоп.
  • Контрастні обливання (поступово, тільки якщо готовий).
  • Починати краще зі стоп, поступово піднімаючись до колін і т.д.

Не наполягайте! Дійте тільки через пропозиції, розкривайте можливості і пропонуйте вибір. Запрошуйте до спільних дій (на прогулянку, приготувати щось разом, допомогти вам …), але не змушуйте відразу після повернення з полону повернути до його колишніх обов’язків. Дайте своєму близькому час «прийти в себе» і пам’ятайте, що сама можливість здійснювати вільний вибір справляє лікувальну дію.

Люди в полоні часто піддаються побиттю. Особливо страждає голова. Проконсультуйтесь з лікарем, якщо:

– Близька людина скаржиться на головний біль,

– Втрачає свідомість,

– З’являється нудота і блювання,

– Ви спостерігаєте сильну втомлюваність,

– Близький погано переносить шум та світло,

– Виникли проблеми із зором.

Цілодобова гаряча лінія “Психологічної підтримки учасникам АТО” 0800505085.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019