Всі віки підвладні не тільки коханню…

Народження і смерть – найважливіші події у житті кожної людини. І саме про народження дітей, а точніше – про ситуацію, коли дітей народжують діти, ми вирішили поговорити з лікарем кабінету планування сім’ї РТМО «Новомиргородське» Анною Москаленко.

– Я працюю на цій посаді півроку, раніше фіксували 1-2 вагітності у неповнолітніх за місяць, – розповідає Анна Михайлівна. – Перериванням завершилася тільки одна вагітність – причиною стали медичні показники. Решта дівчат стали молодими матерями. Це було непросто, вони лежали на збереженні у стаціонарі, під час вагітності проявлялися анемія та інші відхилення, адже організм був неготовий до цього стану, проте всі пологи були вчасними. Лише одна дівчина народжувала у Кропивницькому в обласній лікарні, для решти пологів збирали консиліум з усіх гінекологів. Всі народили самостійно. Лише одні пологи пройшли без ускладнень, проте відновилися після пологів молоді матері досить успішно.

Зараз, за результатами опитувань, статистики, у дівчат сексуальний дебют відбувається у 13-14 років. Основними причинами цього, на мою думку, є відсутність статевого виховання в сім’ї, а також відкрита «реклама» сексу на телебаченні та в мережі Інтернет.

Сучасні діти швидко розвиваються, випадки, коли статеве дозрівання у дівчаток починається у дев’ять років, вже давно не є винятками, а навіть стали нормою. Дівчинка дорослішає фізично, проте свідомість залишається дитячою. І це стосується як дівчат, так і їхніх сексуальних партнерів, які в більшості випадків, почувши про вагітність, зникають і дівчина стає матір’ю-одиначкою. Так, держава дає кошти на утримання дітей, проте виховання дитини – це не тільки гроші. Мало є молодих матерів, досить відповідальних для місії, яку вони обрали.

– Що ви вкладаєте у поняття «відповідальне ставлення» до вагітності і материнства?

– Відповідальність повинна проявлятися задовго до вагітності. Варто пройти низку обстежень, щоб виключити випадки, коли безсимптомні хвороби проявляться під час вагітності чи вплинуть на формування плоду. Треба приблизно три місяці приймати фолієву кислоту, щоб зменшити ризик виникнення патології при формуванні нервової трубки плоду.

У мене був випадок, коли плановану й бажану дитину вирішила народити жінка у віці 46 років. Вона підготувалася, проявила розумне ставлення до своєї вагітності – зараз дитині вже приблизно півроку. І є молоді дівчата, які взагалі не усвідомлюють свій стан – вони неготові елементарно відмовитися від шкідливих звичок. Вони не стають на облік вчасно – у родині розмова про вагітність неповнолітньої починається тоді, коли вагітність стає помітною. Такі дівчата не приходять на планові обстеження і заносять телефон лікаря в «чорний список», щоб не набридав. Я іноді кажу: «Ти ж дитину не для мене народжуєш, а для себе! Подбай, щоб вона була здорова!». У випадку з неповнолітніми допомагає не завжди.

Хоча взагалі-то ситуації бувають різними. Наприклад, нещодавно 16-річна мешканка одного з сіл Новомиргородщини народила другу дитину. Перше маля народилося, коли мамі було 14 років. Вона проживає у цивільному шлюбі з тим самим молодим чоловіком – і в них такі стосунки і матеріальний стан, що родина не вважається неблагонадійною. Тому не можна казати, що все залежить тільки від віку.

– Ви розповідали, що вагітні невчасно звертаються до гінеколога. Треба пригадати, що у нас відсутня якась «гаряча лінія» для таких випадків, а йти в жіночу консультацію – трохи страшно, що всі дізнаються. Навіть тест на вагітність купити привселюдно – це подолати себе. Як виходити з ситуації?

– Ви недооцінюєте дітей. Нещодавно відбулися зустрічі з ученицями інтернату інтенсивної педагогічної корекції (раніше саме в цьому закладі з року в рік регулярно виникали проблеми з вагітністю неповнолітніх, втім, цього року поки що жодних ексцесів не виявлено). Під час зустрічей з’ясувала, що вони, по-перше, у питаннях контрацепції знаються, можливо, краще, ніж їхні батьки, а по-друге, лікарю готові розказати більше, ніж мамі. Ми вже маємо свої методики розмови з такими пацієнтами.

Важливо, щоб неповнолітні з такими проблемами просто прийшли. На жаль, так звані «кабінети довіри» для підлітків і «гарячі лінії» більш характерні для великих міст, але це не означає, що ми не можемо надати допомогу, і забезпечити анонімність. Найголовніше – це вчасно звернутися.

– Наскільки я розумію, неповнолітні вагітні – дівчата з проблемних сімей, які мають обмежене матеріальне забезпечення. Колись були програми, за якими юним дівчатам видавали контрацептиви. Чи діють вони зараз?

– Зараз таких програм, на жаль, немає. Вагітностям неповнолітніх взагалі-то можна запобігати по-різному. В першу чергу – це відносини в сім’ї, адже коли дитина зростає в любові, у неї не виникає бажання шукати це почуття «на стороні». Діти, які мають
можливість повноцінного дитинства, зайняті зазвичай навчанням, різноманітними хобі та іншими безпечними забавами і не поспішають з дорослими експериментами.

Олена Белінська.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019