Успішні ініціативи громад в Україні: всі проблеми можна подолати

Цілком офіційний захід від американського проекту USAID ДОБРЕ – конференція “Стратегічний розвиток та інвестиції” – перетворився на фестиваль успішних ініціатив, які протягом двох днів презентували представники громадських організацій та посадовці різних рівнів.

Конференція зібрала понад 400 учасників, серед яких представники 75 громад-учасниць програми, представники бізнесу та інвестиційних фондів, виконавці проектів міжнародної технічної допомоги, центральних та регіональних органів влади.

Дуже складно в одному матеріалі викласти і настанови керівника програми USAID ДОБРЕ Беррі Ріда, і феєричний виступ мотиваційного спікера засновника академії лідерства в місцевому самоврядування Джона Джексона, і обговорення серйозних проблем.

Погляд інвестора: “Земля не коштує нічого, якщо відсутні комунікації!”

Кожна громада має однакові проблеми – бракує грошей. І наповнити бюджет можна тільки одним способом – залучити в населені пункти інвестора, який реалізує бізнес-проект. А чого хоче сам інвестор, розповів президент компанії “Біофарма” Костянтин Єфіменко:

“Земля сама по собі нічого не варта. Вона може бути дорога вам, бо це мала батьківщина. Ви можете милуватися нею, бо красиво. Але прибутків ця земля не принесе.

У 2010 році компанія “Біофарма” побудувала у Білій Церкві новий завод. Наступного року ми сплатимо до бюджету 300 мільйонів гривень. Інвестиції склали 95 мільйонів доларів, причому сім з половиною мільйонів ми вклали просто у підведення інфраструктури, навіть не почавши будівництво! Є лінія електропостачання – підключення обійшлося в 2 мільйони доларів.”

Окрема проблема – оцінка шкідливості винаходів. Документацію таку не роблять навіть за дякую, бо ніхто не знає, як її зробити!

“Підприємство виробляє препарати плазми. На дві тисячі кілометрів довкола аналогічного виробництва немає. У нашої компанії є підприємство у Чехії, нам пропонують інвестувати туди й надалі. І ми розглядаємо такі можливості, бо в Україні бізнес зустрічає чимало перешкод,” – продовжив президент компанії.

Там, де кредити можна взяти під 22-25% річних, бізнес розвиватися не може.

“І найголовніше – у Міністерстві юстиції є дочірнє підприємство, співробітники якого можуть просто зайти в реєстраційні бази й переписати бізнес на якогось Стьопу, – додав Костянтин Єфіменко.

Чотири основні проблеми – земля, кредити, дозволи та той факт, що бізнесу є за що переживати. Вирішаться ці чотири проблеми – і інвестори прийдуть.

Кожен дивиться й думає, що інвестор заробить багато грошей. Але це нормально – інвестор думає про те, як заробити і що він залишить своїм дітям. І ці думки стимулюють його розвивати проекти.”

Громаду створюють люди. І можуть створювати її у рамках телешоу!

Одним із моментів, які викликали найбільшу зацікавленість публіки, стала презентація другого сезону проекту “Громада на мільйон”. Реаліті відзніме телеканал 1+1 за сприяння Програми підтримки децентралізації в Україні DOBRE, що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку.

Як розповіла креативний продюсер проекту Алла Сташенко, цього сезону буде змінено формат програми. Тепер учасниками реаліті стануть не громади, а окремі українці або громадяни інших країн, які своїми ідеями намагаються змінити життя свого селища або містечка. Другий сезон проекту вийде під назвою «Громада на мільйон. Спеціалісти».

Перші заявки на участь активісти подали, заповнивши анкету прямо у залі під час виступу креативного продюсера. Все-таки мільйон, який можна одержати на реалізацію ідеї, на дорозі не валяється, заради нього можна проявити свої креативні здібності та цілеспрямованість на всю країну.

Корпус Миру і три напрямки його роботи

Корпус Миру відомий як волонтерська організація, завдяки якій в різних куточках люди мають можливість вивчати англійську. Наприклад, зовсім нещодавно у Новомиргороді протягом двох років працювала волонтер Керол Куммінгс.

І мало хто знає, що викладацька робота – то лише один з напрямків діяльності волонтерів. Звичайно, якщо волонтер залучається до роботи в освітянському закладі, основне навантаження – саме викладання англійської.

Та подати запит на приїзд волонтера може будь-яка неприбуткова організація, зокрема органи влади. І в такому випадку волонтер прибуває для того, щоб вчити писати проекти на отримання грантів, оцінити можливості громади свіжим поглядом, навчити, як правильно спілкуватися з іноземними фондами.

У Новоукраїнці на Кіровоградщині волонтер, опираючись на місцеву молодь, залучила для вирішення місцевих проблем 3,7 мільйона гривень!

А клуби з вивчення англійської ведуть всі волонтери. Тож варто замислитися про ті можливості, які пропонує одна з найвідоміших волонтерських організацій у світі.

Громадський простір: як створити серце міста чи села?

Громадський простір – це ті місця, в яких постійно кипить життя, де люди зустрічаються й прощаються, знайомляться й проводять час. Це може бути парк, площа, ринок, дитячі чи спортивні майданчики, кафе, де можна випити кави.

Але мало того, щоб такі точки були. Життя тут закипить, коли у людей буде як мінімум 10 причин завітати сюди. Наприклад, на площі може бути лавка, де будуть сидіти бабусі, банкомат та термінал, оригінальна скульптура, біля якої робитимуть селфі тощо. Саме 10 точок, які приваблюватимуть людей, стають причиною для активного розвитку і громадського простору, і всього міста.

Іноді для того, щоб закинуту місцину перетворити на громадський простір, потрібно докласти не так вже багато сил та грошей. Наприклад, чагарники можна перетворити на парк, якщо розчистити його, розставити у ключових точках різноманітні скульптури, оригінальне каміння, кілька лавочок, а головне – створити оригінальні маршрути. Такі парки можуть створити у будь-якому селі і вони стануть місцевою родзинкою.

А іноді проекти з перетворення громадського простору стають причиною для обʼєднання всієї громади. Так сталося у Петриківській ОТГ, де місцеві жителі реалізували проект з уникнення світлового забруднення.

Чи знаєте ви, що 2/3 населення землі ніколи не бачили зірок, бо живуть у містах, де вночі яскраво сяють ліхтарі? Коли у Лос-Анджелесі сталася аварія і через перебої з електропостачанням жителі вперше побачили зірки, поліція прийняла 100 тисяч викликів через… напад інопланетян! Та якщо для людей відсутність зірок – не смертельна, то для птахів, комах та тварин нічні вогні призводять до проблеми з орієнтацією у просторі. І багатьом це коштує життя.

Щоб не завдавати навколишньому середовищу шкоди, у Петриківці за сприяння Всеукраїнської асоціації “Темне небо” встановили особливі ліхтарі, світло яких автоматично регулюється, а головне – направлене донизу. До речі, завдяки втіленню проекту за 5 років було зекономлено, за підрахунками фахівців, 40 тонн викопного палива.

Хочете вирішити проблеми – обʼєднуйтеся!

Не всі населені пункти обʼєднуються в громади. Хтось до цього неготовий, хтось надто обережний, когось стримують місцеві політичні ігрища.

Та є ще один прекрасний інструмент співпраці – договори міжмуніципального співробітництва. Лідерами з укладання таких договорів є Полтавщина – тут їх 87! Для порівняння – у Кіровоградській області укладено всього лиш 3 такі договори. Секрет Полтавщини – позиція обласної ради, яка прийняла програму сприяння міжмуніципального співробітництва і співпраця між різними населеними пунктами підтримується з обласного бюджету й фінансово. Результат не забарився. На Полтавщині сформувався окремий кластер з кількох населених пунктів, що бажають розвивати туристичну галузь. А в Новосанжарівському районі прийняли спільну програму поводження з твердими побутовими відходами, завдяки якій комунальне підприємство у райцентрі збільшило свою технічну базу, послугу вивезення сміття почали надавати й по селах, ліквідували низку несанкціонованих сміттєзвалищ. Зараз у цьому районі комунальне підприємство динамічно розвивається – воно надає по всьому району й ритуальні послуги, розчищає обочини доріг від парості, а самі пагони перетворює на щепу для опалення. Для того, щоб люди розуміли, наскільки важливим є правильне поводження зі сміттям, був навіть проведений фестиваль “Збери сміття – подаруй життя”!

Та найголовніше – виробляється методика співпраці, люди починають більше довіряти сусіднім населеним пунктам і розуміють, що обʼєднання – то не спроба обібрати один населений пункт на користь іншого, а спосіб вирішити разом наболілі проблеми.

Це лише невелика частина розповідей про успіхи й ідеї, які допомагають розбудовувати різні населені пункти України та вирішувати нагальні проблеми. Сподіваємося, комусь ці ідеї будуть корисні.

Довідка: Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Комʼюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській.

Олена Белінська.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019