Унікальна споруда у Коробчиному. Маємо пишатися нею, адже її автор – знаменитий зодчий

Від нині коробчани мають ще більше пишатись символом села – будівлею Успенської церкви, адже автором проекту був знаменитий зодчий.

Коробчинська Успенська церква заснована в часи Нової Сербії, в 1755 році. Дві попередні будівлі церкви були дерев’яними і знаходилися в іншому місці села. Нинішня, цегельна, була побудована протягом 1904-1909 років за проектом знаного архітектора, головного архітектора Кишинева та Одеси Олександра Йосиповича Бернардацці. В архітектурі цих міст О. Бернардацці відіграв таку ж важливу роль як В. Растреллі для Санкт-Петербурга. Варто згадати лише декілька знаменитих споруд над якими працював архітектор, такі як: будівлі Одеського залізничного вокзалу, Одеського театру опери та балету, окремі корпуси Одеського національного політехнічного університету, щоб визнати його геніальність.

Вже після смерті архітектора О. Бернардацці, за одним з його проектів, була побудована будівля не лише Успенської церкви, а й будівля Покровської церкви села Качкаровка на Херсонщині.

В другому виданні історико- краєзнавчої книги «Коробчине», яка вийшла з друку в листопаді 2018 р., для порівняння розміщені фотографії зовнішнього виду та інтер’єру обох храмів. Унікальність споруди полягає в тому, що глава церкви (купол з барабаном) спирається не на колони, а на дві пари арок. Ще одна подібна церква роботи О. Бернардацці, Пантелеймоновська, яка нині є окрасою столиці Молдови, відрізняється від Успенської формою закомарів.

На Кіровоградщині відомі дві кам’яні споруди О. Бернардацці. Меморіальний пам’ятник – перший в імперії пам’ятник учителю-просвітителю, відкритий у 1892 році на могилі В.Григоровича в Єлисаветграді та гранітний пам’ятний знак побудований на честь приїзду до Нової Праги російського імператора Олександра ІІІ на військові маневри 1888 року. Знак побудований в парку села Нова Прага за замовленням земства Херсонської губернії по проекту О.Й. Бернардацці, в 1893 році, та зберігся до наших часів. Під час Громадянської війни була втрачена мармурова куля з орлом, яка вінчала вершину монумента. Нині ця мало відома споруда краєзнавцями називається «Пам’ятник військам Олександра ІІІ».

З визначенням автора проекту Успенської церкви відкрилася ще одна сторінка в історії нашого краю та виникло нове запитання: «Як проект знаменитого зодчого потрапив до Коробчиного?». Сподіваюсь, що невдовзі ми отримаємо відповідь і на це запитання, адже будівлі церкви лише 110 років, не така вже й глибока давнина.

Анатолій Жосан. (Новомиргородщина)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019