У пошуках порушень прав найманих працівникв: чим займається інспектор управління держпраці?

В Україні протягом останнього року зросла значна кількість штрафів. І якщо до того, що порушення на дорогах мають каратися солідним ударом по бюджету порушника, за останні кілька років звикли, то до штрафування роботодавців за новими ставками не всі були готові.

Наш співрозмовник – головний державний інспектор Управління Держпраці у Кіровоградській області Раїса Волошин. Саме ця жінка вже 17 років захищає права найманих робітників.

– У Новомиргородському районі ситуація далека від ідеальної, – розповідає Раїса Валентинівна. – Це пояснюється кількома факторами. З одного боку, робоче місце інспектора знаходиться в Малій Висці, тому Новомиргородському району дістається менше уваги. З іншого – у багатьох випадках люди, права яких порушуються, самі бояться конфліктувати з роботодавцем, тому роблять все можливе для того, щоб порушення не було виявлене.

Ми маємо права проводити перевірки за зверненням працівника чи фізичної особи, чиї права були порушені, за рішенням суду, повідомленням правоохоронних органів, за повідомленням посадових осіб органів держконтролю при виявлені ними порушень, за даними пенсійного фонду, фіскальної служби, управління статистики та низки інших відкритих джерел інформації.

Важливо, що на наші перевірки не діє мораторій! Є інформація про порушення – то ми можемо завітати з перевіркою. Періодично люди звертаються, бо їхні права порушені (а їм же рано чи пізно треба йти на пенсію!), та коли дізнаються, що потрібно написати офіційне звернення, відмовляються від ідеї відстоювати свої інтереси.

Тому саме за фактом неофіційного працевлаштування у Новомиргородському районі накладено всього один штраф у розмірі 96 тисяч гривень. Менших за розміром штрафів багато. Майже всі оштрафовані після підвищення фінансового покарання роботодавці намагаються оскаржити у суді постанову про штраф.

– На чий бік зазвичай стають суди?

– Після підвищення штрафів в області зафіксовано лише один прецедент, коли роботодавець зміг оскаржити у суді постанову інспектора Управління Держпраці про фінансове покарання за порушення прав працівників. Не пам‘ятаю, в якому саме районі це було. У мене поки що і місцеві, і Апеляційний суди підтверджують законність моїх постанов. Просто людям важко змиритися з такими високими штрафами – і вони за допомогою суду, мабуть, намагаються відкласти момент їх виплати.

Колись давно, років 10 тому, одне з новомиргородських підприємств відсудило штраф за недопущення до проведення перевірки, яка мала проводитися за поданням правоохоронних органів. На той момент подання міліції дійсно не було підставою для проведення перевірки. Зараз дотримуємося всіх тонкощів, тому судитися з нами непросто.

– Чи змінилася статистика звернень за останні роки?

– Звичайно, змінюється. Наприклад, раніше чимало перевірок проводили за поданням місцевої влади – сільської, селищної чи міської ради, райдержадміністрації. Зараз, відповідно до постанови №295 від 26 квітня 2017 року, інспекційні відвідування більше проводяться за інформацією Держстату, ДФС, ПФУ. Кошти від сплачених недобросовісними роботодавцями штрафів йдуть до Державного бюджету, місцева влада шукає способи наповнити місцеві бюджети, це зараз її основний головний біль.

– За що ще ви й ваші колеги штрафуєте роботодавців, крім використання роботи працівників, які не оформлені офіційно?

– Є перелік порушень, які можна описати словами «недотримання мінімальних державних гарантій». Це й оплата роботи в надурочний час, святкові і неробочі дні, робота в нічний час, порядок розрахунку середньої заробітної плати та інші гарантії, передбачені ст. 12 ЗУ «Про оплату праці». Таких штрафів було чимало. Врахуйте, що за недотримання мінімальних гарантій, наприклад, неправильне нарахування відпускних, штрафи теж накладають високі – 32 тисячі гривень!

Також суттєве порушення законодавства – це наявність заборгованості по заробітній платі, порушення строків її виплати.

– Чи є в районі заборгованість по заробітній платі?

– За даними управління статистики, немає. Ми беремо інформацію станом на 1 число кожного місяця. У Малій Висці є підприємство-банкрут, у вас – немає.

– Як уникають відповідальності? Чи бувають погрози, перешкоджання діяльності?

– Ну, погрози прокльони, навіть сльози – бувають. Звичайно, у такому мало приємного. А от прямого перешкоджання зараз роботодавці уникають, адже штраф за недопуск до перевірки підприємства інспекторами Управління Держпраці у 2017 році становить 320 тисяч гривень при перевірці питань щодо допуску працівників до роботи без оформлення трудових відносин. Порушення, навіть якщо воно є, можуть знайти, а можуть і не знайти. І навіть якщо неофіційно працює 1-2 особи, то штраф становитиме менше 200 тисяч гривень. А от за перешкоджання у діяльності, як я вже казала, у будь-якому разі заплатити доведеться!

Маю зазначити, що чим серйозніший роботодавець, тим більше він піклується про те, щоб укомплектувати штат гарними співробітниками – і таких людей працевлаштовують офіційно. Вже зараз ситуація змінюється, роботодавці відчувають брак кваліфікованого і адекватного персоналу. Розпочинається конкуренція за найманих працівників.

– Що б ви побажали роботодавцям у Новому році?

– Всього – успіхів, прибутків, з цього починається благополуччя у державі. А головне – пам‘ятайте, що з Нового року виросте мінімальна заробітна плата. І тоді всі суми штрафів, які обраховуються в кількості мінімальних заробітних плат, теж виростуть. Тому, якщо у 2017 є якісь далекі від ідеалу нюанси у використанні праці найманих працівників – краще їх позбутися і йти в Новий рік без страху нових штрафів.

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018