Таланти з Вуковану потрібні скрізь…

Наш земляк Ігор Данов незадовго до Великодня повернувся з заробітків із Китаю. Ця країна зі значно відмінною від нашої культурою готова сприймати наших артистів, адже ми для мешканців Піднебесної настільки ж незвичайні, як і вони для нас. Пропонуємо читачам NB цікаву розмову про незвичайну подорож нашого земляка.

– Я музикант, – розповідає Ігор. – І в силу подій останніх років саме працівники розважального бізнесу опинилися в найневигідніших умовах – з одного боку, людям не до розваг, з іншого, навіть ті, хто розважається, витрачає на це значно менші гроші. Від живої музики почали відмовлятися у барах, на корпоративах і навіть на весіллях. А сімʼю годувати треба. Я жив у Запоріжжі, був учасником досить успішного гурту Far4, але обставини склалися так, що змушені були ще з кількома музикантами зібрати групу спеціально для поїздки в Китай. Назвали новий колектив LifeDriveBand, знайшли виходи на менеджерів, які співпрацюють з українськими та російськими артистами.

Ми їздили по робочій візі. Загалом існує три типи віз – туристична, робоча й бізнесова. Більшість людей, які хочуть поїхати на заробітки до Китаю, намагаються оформити бізнес-візу: вона дешева й оформити її найлегше. Але офіційно працювати з такою візою не можна, останнім часом за це почали переслідувати. Якщо уповноважені органи прийдуть з претензіями такий менеджер швидко відхреститься від того, що у нього працювала людина з бізнесовою візою.

Цікаво, що китайці досить рідко підписують угоди – в основному діють усні домовленості. Що б не трапилося, ви будете в програші. Українські артисти, які працюють у Китаї, склали в своїй групі в одній з соцмереж «чорний список» менеджерів, з якими не варто мати справу. Але ми до питання віз, співпраці тощо підійшли дуже обачно, тому обидві сторони залишилися задоволеними співпрацею – нам забезпечили всі прописані в рейдері умови, виплату зароблених грошей тощо, а ми виклалися так, що маємо в кишені наступне запрошення – через місяць я маю повертатися в Китай.

Хто має шанс на заробітки у Китаї?

Артисти з України, Росії, Європи для китайців – це щось надзвичайне. Люди в Китаї працелюбні, але з креативною складовою тут значно гірші справи. Головна причина – цензура. Китайці не мають доступу до багатьох сайтів, до того самого Ютубу, до Фейсбуку. Вони «варяться у власному соку», китайська естрада – приблизно відповідає радянській естраді 80-х років. Не більше й не менше. А приїжджі артисти можуть влаштувати неймовірне шоу.

Для китайців в принципі цікаво подивитися на людей з «круглими» очима. І дуже престижно, наприклад, посидіти за одним столом з вродливою європейкою. Для наших дівчат це теж перетворилося на спосіб заробітку – консумацію. Розважальні заклади наймають дівчат, щоб вони просто пили з клієнтами. Підійшов собі китаєць, обрав дівчину біля барної стійки, сидять і пʼють. Цікаво, що мови про більш близькі стосунки в даному випадку не ведеться – за проституцію можна легко відхопити років пʼять китайської тюрми. Тому, якщо є добре здоровʼя, щоб пити, довгі ноги й круглі, бажано блакитні очі – для заробітків у Китаї цього може бути досить.

Піднебесна імперія зсередини

Китай абсолютно не такий, яким ми його собі уявляємо. Китайська продукція розподілена на товари для зовнішнього й внутрішнього ринків. Той айфон, який для України вважається останнім писком моди, на внутрішньому ринку Китаю вважається морально застарілим. Те саме стосується автомобілів. Я придбав собі «Джиллі» – так коли китайці про це дізналися, то їм було смішно. І особливо смішно було, що я вкладав гроші в ремонт такого автомобіля – вони у таких автомобілях навіть мастило не замінюють, якщо машина стала, то покидають її там, де вона зупинилася.

У Китаї надзвичайно велика кількість електротранспорту. Електровелосипеди, електромопеди, електроавтомобілі – не дивина. В основному ними користуються пенсіонери, адже електромобілі дещо повільніші й неповороткіші, ніж ті, які їздять на газу чи бензині.

Слід сказати, що пенсіонери у Китаї – це активна верства населення, яка мандрує, відпочиває, займається спортом. Пенсіонери влаштовують навіть танці на зразок «Майдансу»! Їх можна бачити на спортивних майданчиках, буває, бабусі років 70, а вона кидає мʼяч у баскетбольний кошик. Попадає чи ні – то вже як виходить, але культури пліткарства з насінням біля підʼїзду у Китаї немає. Всі чимось зайняті.

Спортивні майданчики скрізь – і вони десь до першої години ночі освітлюються, щоб всі бажаючі мали змогу позайматися спортом. І це дає свій ефект. Навіть люди, яким 100 і більше років, виходять надвір, щоб хоча б сидячи покрутити руками й ногами. У Китаї – культ руху.

Діти – окремий культ. Наступне покоління виховують відповідально. Зараз у Китаї можна народжувати двох дітей, та багато хто готовий заплатити штраф за народження третього. Особлива увага присвячена доступності освіти. Якщо у якомусь віддаленому селі є одна дитина, а до найближчої школи – 30 кілометрів гірськими серпантинами – по цю дитину щодня їздить шкільний автобус. В даній ситуації дуже важливо, що дороги в Китаї скрізь, навіть якщо та дорога веде до хутора на пʼятеро мешканців, – ідеальні. Доступність до освіти в дитинстві починається не з бажання вчитися, а з гарних доріг. Після початкової школи діти приблизно у 17 років визначаються з професією і йдуть у вищу школу, а потім складають іспити до університету. Навчання в університеті теж доступне – немає такого поняття, що ти не навчаєшся, бо немає на це грошей. Не навчається в університеті той, у кого немає мізків. Практично вся молодь віком 22-24 роки вільно володіє англійською.

Китайці дуже чітко розмежовують різні види діяльності. Якщо люди прийшли на рибалку – то вони вудять рибу. Ми прийшли на рибалку і взяли з собою пиво – то ми на тому березі з пивом були одні. Ніяких шашликів не повинно бути, ніякого алкоголю – люди вудять рибу. Якщо китайці працюють – так само з повною самовіддачею. І відпочивають в клубах – до втрати людської подоби. Це вважається нормальним. Якщо на вечірку прийшов тверезий – і пішов з неї на своїх двох, значить, щось було не так, може, на когось образився, може, не сподобався сервіс.

Дуже чітко розмежовуються і стосунки між людьми. Між хлопцями й дівчатами взаємини надзвичайно цнотливі. Можна місяць чи й довше залицятися до дівчини, доки вона погодиться на перший поцілунок, і не факт, що після першого поцілунку вона наступного дня погодиться на другий, не кажучи вже про щось більше. Можливо, саме це, а також велика диспропорція між кількістю чоловічого й жіночого населення призвело до того, що в Китаї розповсюджені гомосексуальні сімʼї – і суспільство до цього ставиться дуже толерантно. Зрозуміло, що у таких сімʼях діти не народжуються, тому, мабуть, і зʼявилися нововведення, які дозволяють народжувати більше, ніж одну дитину.

Престижним і модним вважається мати в родині «міксика» – дитину, народжену від китайця і європейки.

До речі, у Китаї – абсолютне рівноправʼя між чоловіками і жінками. Жінка цілком може дати запотиличника своєму благовірному, якщо чимось незадоволена. Я багато разів це бачив. А от щоб чоловік бив жінку – не бачив ніколи.

Велика політика Піднебесної й маленькі люди з усього світу

Побутує думка, що Китай дозволив народжувати більше, ніж одну дитину, бо готується до великого переділу світу. Китайська армія і зараз одна з найсильніших на планеті, технології там розвинені, ядерна зброя є у наявності. Тому можливо все.

І це, в принципі, передбачувано – китайцям тісно. Я бачив, як до клаптика землі в горах спускалися люди на мотузках, щоб його обробити, бо там можна щось виростити. А той клаптик – буквально чотири квадратні метри! Китайці хапаються за кожну можливість раціонального використання будь-якої діляночки.

Вони уважно стежать за російсько-українським конфліктом. І, як не дивно, теж мають свої симпатії. Дехто вважає (і там теж є продажні засоби масової інформації), що Вукован (тобто Україна) напав на Росію. І симпатизують Росії – в тому числі через те, що звідти у Китай іде безплатний природний газ, крім того, Росія віддає частину своїх територій китайцям.

Інші кажуть, що безплатним газом Росія відкуповується від великої війни, яка могла б статися прямо зараз. Такі люди налаштовані до Росії агресивніше, вони кажуть, що вона наче й дала землі, але ті, де холодно й нічого не виростиш. А можна ж взяти щось краще, там же все одно людей практично ніде немає!

Ми в свою чергу виясняли під час гастролей, на якій території які симпатії – не хотілося шукати неприємностей на території чужої країни. але по можливості вчили китайців правильно вітатися «Слава Україні» – і легендарній кричалці про Путіна теж вчили.

У китайців є чому повчитися. І найголовніше їхнє вміння – дивитися в завтрашній день і працювати сьогодні так, щоб завтра місце під сонцем належало їм.

Олена Белінська.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019