Сигнали водійського світу

Коли лише починаєш їздити за кермом, водійський світ здається тобі недружнім і навіть ворожим. У якомусь сенсі це дійсно так. Але дуже багато людей на дорозі щиро хочуть полегшити твоє водійське життя, готові поступитися дорогою або попередити про небезпеку. Але лише говорять вони на своїй, водійській мові. Як її розуміти?

1. Головний засіб спілкування між водіями – клаксон. Але тут навряд чи потрібні підказки. Протяжним або багатократним гудінням зазвичай вимагають поступитися дорогою. А ось коротким “біп”, швидше за все, повідомляють про зелений сигнал, що спалахнув, або просять звернути на себе увагу. Подальші жести того, що просигналив, розшифруємо далі.

2. Фари. Мигання дальнім світлом, як і сигнал клаксона, може означати практично все. Але якщо тобі блимає машина, що пригальмувала перед перехрестям, швидше за все, вона тебе пропускає і пропонує проїздити перед нею. Якщо фарами блимає “гонщик”, що летить на жовте світло, – він, навпаки, вимагає, аби його пропустили.

Якщо два-три рази блимає зустрічна машина на трасі – напевно по дорозі засідка даішників. Якщо ж зустрічний водій включає дальній надовго – можливо, це ти забув вимкнути свій дальній, і він вимагає перемкнутися на ближнє світло фар.

4. Поворотники. Те, що поворотники включають при повороті і перестроюванні, ти напевно вже знаєш. Маневри, виконані без поворотників, часто коментуються іншими учасниками дорожнього руху за допомогою “гуділки” (див. пункт 1). Нагадаємо, що коли ти від’їжджаєш від узбіччя, то треба включати лівий поворотник, навіть якщо ти, наприклад, вибираєшся заднім ходом з припаркованих “ялиночкою” машин.

Якщо на заміській трасі вантажівка або автобус перед тобою почала блимати правим поворотником, то він або повертає праворуч або зупиняється, або показує тобі таким чином, що його можна безпечно обігнати у цей момент.

Якщо ж він блимає лівим поворотом, це, навпаки, попередження, що виїжджати на зустрічну не можна. Водій вантажівки сидить високо і бачить набагато далі за тебе (особливо якщо ти “сховався” за його фурою), тому варто прислухатися до таких порад.

А ось якщо на тій же трасі лівим поворотником блимає машина, яка наздогнала тебе ззаду, – це скромне прохання пропустити її. Зустрічається, втім, лише в Західній Європі. У нас тобі моргнуть фарами, “оббібікають”, а потім обженуть справа.

Машина, що обігнала тебе, показує ліво-право-ліво-правий поворот? Може, водій так сигналізує про те, що ти забув вимкнути свій поворотник.

До речі, якщо тебе бентежить караван машин за спиною, покажи правий поворот і прийми трохи до узбіччя. Машини, що їдуть ззаду, відразу почнуть тебе обганяти.

5. Аварійна сигналізація. Згідно ПДР застосовується лише тоді, коли автомобіль зламався, разом із знаком аварійної зупинки. Включається також в буксируваного на тросі автомобіля. Але водіями застосовується і в інших випадках. Наприклад, так можна привернути до своєї машини увагу. Корисно включати, якщо ти вимушений їхати дуже повільно (наприклад, через поломку) або якщо навіщось зупинився на трасі в завірюху або туман: так в твою машину точно не в’їдуть.

У всіх розвинених країнах “аварійка” також застосовується як знак вдячності. Якщо інший водій пропустив тебе, наприклад дав можливість виїхати на дорогу із заправки або пропустив у свій ряд, включи “аварійку” на дві-три секунди. Йому буде приємно. Також застосовується як знак вибачення і примирення. Якщо ти випадково підрізав іншу машину, також блимни йому “аварійкою”.

Якщо вночі на трасі машина, що обігнала тебе, раптом включає аварійку і не думає її вимикати, можливо, він просить тебе змінити дальній на ближній.

6. Жести руками. На цьому мізерний арсенал виразних засобів безпосередньо автомобіля закінчується. Залишаються міміка і жести.

Піднята рука долонею вперед зазвичай означає вдячність – аналогічно “аварійці”. Вказівними рухами руки зазвичай пропонують проїздити, коли поступаються дорогою. Але ці жести, як і інші зрозумілі інтуїтивно, ти і так ні з чим сплутаєш. А ось що означає поплескування по плечу? Це попередження: попереду “погони”, тобто даішники! Два пальці, направлені в очі, які потім показують на твої фари, просять включити світло – можливо, ти забув це зробити у вечірніх сутінках.

Поплескування долонею по повітрю говорить про те, що у тебе відкритий багажник. Незакриті двері або лючок бензобаку показують рухом долоні вправо-вліво. Якщо водій сусідньої машини малює в повітрі круг і очима показує на ваше колесо, з ним щось сталося. Терміново зупинися: у тебе спущені шини або є якась інша проблема.

І нарешті, жест, який ти навряд чи побачиш, але можеш скористатися сам. Якщо в спарених задніх колесах вантажівки застряг камінь (а це дуже небезпечно: камінь, що вилетів з такого колеса, може запросто пробити лобове скло), інші учасники руху показують йому дулю! Спробуй показати “дулю” сам собі – погодься, можна порівняти із застряглим між двох покришок каменем.

Частіше спілкуйся з іншими учасниками дорожнього руху. Так ти піднімеш настрій і їм, і собі.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019