Світлана Чорна: «Давайте дбати сьогодні – про себе і про державу, у якій ми живемо!»

Після того, як з 1 січня в системі оподаткування з’явилися нововведення, що стосувалися підприємців, чимало експертів пророкували фінансовий колапс у зв’язку з масовим закриттям підприємницької діяльності. Пройшло більше місяця – і можна говорити про реальні перші результати такого кроку.

Розповісти про стан справ на Новомиргородщині ми попросили начальника Новомиргородського відділення Новоукраїнської ОДПІ ГУ ДФС у Кіровоградській області Світлану Чорну.

– Зміна системи оподаткування відбувається не вперше, – коментує Світлана Василівна. – Минулого року, наприклад, для підприємств та підприємців, які перебувають на загальній системі оподаткування, знизили розмір єдиного соціального внеску до 22%. Урядовці сподівалися, що це допоможе вивести бізнес з тіні. Проте значного позитивного ефекту в плані наповнення Пенсійного фонду такий крок не дав – великі підприємства та відповідальні підприємці, які не приховували заробітну плату своїх найманих працівників, відповідно до цих нововведень, почали платити менше, при цьому кількість бажаючих легалізувати заробітну плату або свою підприємницьку діяльність не зросла.

Можна проілюструвати це на такому прикладі: середньомісячні надходження до Пенсійного фонду у нашому районі зменшилися в середньому на 1 мільйон гривень на місяць. Дефіцит Пенсійного фонду зокрема став причиною наступних нововведень. Насамперед потрібно пояснити, що існує дві системи оподаткування підприємців: загальна і спрощена. Закриваються в основному «сплячі» підприємці загальносистемники.

На податковому обліку перебуває чимало підприємців, які мали намір займатися діяльністю, але відклав свої підприємницькі ідеї: у когось не склалося з дозвільною документацією, хтось знайшов вигідну роботу. Ці суб’єкти господарювання раніше нічого не сплачували відповідно до пенсійного законодавства, а зараз мають щомісяця сплачувати єдиний соціальний внесок, який становить 704 грн (22% від мінімальної зарплати на місяць). Відповідно саме ця категорія «підприємців» закривається масово, проте ні на бюджет, ні на наповнення Пенсійного фонду це ніяк не вплине.

А от із підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування ситуація дещо інша. Ті, хто оподатковуються на першій групі, сплачують податки майже на рівні минулого року, тому що базою для нарахування єдиного податку та єдиного соціального внеску є прожитковий мінімум станом на 1 січня 2017 року, який складає 1600 грн. Фактично до цієї групи належать підприємці, що торгують на ринку та зайняті у сфері послуг, які не використовують найману працю. Єдиний соціальний внесок з них вираховується з прожиткового мінімуму і становить 352 грн.

Для підприємців другої групи, до якої відносяться власники кафе, магазинів, СТО і т.п. єдиний податок і єдиний соціальний внесок вираховується не з прожиткового мінімуму, а з мінімальної заробітної плати станом на 1 січня звітного року, тому єдиний соціальний внесок становить 704 грн. Загалом підприємець другої групи сплачує більше тисячі гривень на місяць «за себе». Якщо ж є наймані працівники, то за кожного з них роботодавцю потрібно сплатити мінімум 1328 гривень податків та соціальних внесків щомісяця. Тому намітилась тенденція до реєстрації найманих працівників суб’єктами підприємницької діяльності. З початку року вже зареєстровано 29 підприємців, зокрема й тих, які раніше були найманими працівниками.

Для підприємців – спрощенців третьої групи єдиний соціальний внесок теж складає 704 гривні на місяць, а єдиний податок сплачується в розмірі 5 відсотків від суми отриманого доходу за звітний період.

Зрозуміло, що дрібний бізнес зараз переживає не кращі часи через низьку купівельну спроможність населення: виторги зменшилися, немає того зиску, що раніше. Ця ситуація однакова для всіх підприємців нашого району. Проте частина з них вважає за потрібне працювати легально, сплачувати податки та збори відповідно до законодавства, інша частина бізнесу перебуває в тіні. На мою думку, тіньові оборудки становлять близько 60% у нашому районі. Частина підприємців що стоять на ринку знялися з обліку і продовжують працювати. Більшість СТО в місті і не збирались реєструватися – які податки, ми тут свої машини ремонтуємо!

– Чи є покарання за нелегальне ведення підприємницької діяльності? Чи діє ще мораторій на перевірки підприємців? Словом, чи перевірятиме податкова всіх тих, про кого ви щойно розказували?

– Згідно з діючим Податковим кодексом України службові особи органів фіскальної служби мають право на проведення фактичних перевірок, які здійснюється за місцем провадження діяльності платником податків, розташування господарських або інших об’єктів права власності такого платника. Інше питання, що покарання за недотримання податкового законодавства зараз досить скромне.

Більш широкі повноваження по контролю оформлення трудових відносин з працівниками чи найманими особами надано інспекції з праці. І штрафи там серйозні – 320 тисяч за виплату зарплати «в конверті» (без сплати єдиного соціального внеску та податку з доходу працівників), 96 тисяч – за те, що працівник працює без оформлення трудового договору, або оформлений на неповний робочий час, 32 тисячі – за виплату зарплати меншої, ніж мінімальна, 9 тисяч – за недопущення до перевірки.

З метою координації дій із запобігання «тіньової» зайнятості, виявлення фактів використання праці громадян без належного оформлення трудових відносин між головним управлінням Пенсійного фонду, управлінням Держпраці та головним управлінням Державної фіскальної служби у Кіровоградській області підписано тристоронню Угоду про співпрацю. Які результати це дасть – побачимо.

З метою легалізації працівників у нас, як я вже зазначала, реєструються нові підприємці, є роботодавці, які працевлаштовують офіційно своїх найманих. Є ті, які, навпаки, втрачають роботу, бо роботодавцю стало дорого їх утримувати.

– Ваше особисте ставлення до таких змін можете озвучити?

– Я своє особисте ставлення озвучую багатьом. Погано, що у нас одні підприємці й підприємства добросовісно сплачують податки, утримують державу і іноді в приватній розмові зізнаються, що ледь тримаються на плаву. Інші уникають сплати податків, мовляв держава для них нічого не зробила. Проте їхні батьки отримують пенсії з фонду, який діти відмовилися наповнювати, до послуг їхніх родин – школи, садочки, лікарні – і ці установи утримуються за рахунок бюджету. Правила гри мають бути однаковими для всіх: кожен повинен наповнювати державну скарбницю відповідно до законодавства, щоб потім користуватися суспільними здобутками.

Наостанок я хочу розповісти про важливі речі, про які зараз мало хто задумується Перспективне пенсійне законодавство передбачає, що для нарахування пенсії у майбутньому потрібно буде не менше 20 років стажу персоніфікованого обліку. Один нюанс – персоніфікований облік запроваджено у 2000 році. Тобто якщо людина пропрацювала 20 років, проте 10 з них – до 2000 року, то вона втратить 10 років стажу. Їх можна буде «купити», сплативши внески до Пенсійного фонду. Але кожен такий рік за нинішніми розцінками – 8448 гривень. Якщо бракує кілька місяців, заплатити внески все одно потрібно буде за рік. А якщо бракує кілька років? Чи так просто буде знайти солідну суму для виходу на пенсію?

Чимало людей зараз працюють «на себе», зокрема це стосується тих, хто переконаний, що 20 років стажу він уже має. Той факт, що зароблений до 2000 року стаж не буде врахований, для багатьох стане сюрпризом. Можна жити сьогоднішнім днем, доки ти молодий. А молодим і здоровим ти будеш не завжди.

Давайте дбати сьогодні – про себе і про державу, у якій ми живемо.

Олена Белінська.    (NB)

 

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019