Старість приходить, а її не чекали…

На цей матеріал, який пролежав «у шухляді» тривалий час, надихнула мене жінка, яку я зустріла кілька місяців тому в парку. Вона плакала, бо не могла оформити пенсію. Зʼясувалося, що майже все життя вона пропрацювала нелегально, перебуваючи паралельно на обліку у центрі зайнятості. Вона не представилася, проте, гадаємо, її імʼя й не є дуже важливим – важливою є інформація, що досягнення поважного віку зовсім не гарантує пенсії.

– В Україні діє страхова пенсійна система, – коментує начальник Управління Пенсійного фонду в Новомиргородському районі Микола Ткаченко. Є внески – є пенсія, немає внесків – немає пенсії. Багатьох людей, які працювали нелегально і стояли на обліку в центрі зайнятості, були переконані, що їм іде стаж, а значить, пенсію вони будуть отримувати. Зараз – мають проблеми, зокрема й тому, що зросли вимоги до мінімального страхового стажу для нарахування пенсії – для права на мінімальну пенсію треба пропрацювати офіційно зі сплатою єдиного соціального внеску вже не пʼять, а 15 років. А взагалі-то страховий стаж для жінок зараз становить 30 років, а для чоловіків – 35. Тенденція щодо збільшення мінімального пенсійного віку й страхового стажу – це не примха можновладців, а вимога часу. Підвищили мінімальний пенсійний стаж і в таких країнах, як Великобританія чи Кіпр. Це значно багатші держави, люди протестували проти такого рішення – але це не принесло того результату, який вони вимагали, все-таки й там до виходу на пенсію тепер треба працювати довше.

– Чи можуть виникнути проблеми з нарахуванням пенсій у тих, хто мав офіційне працевлаштування?

– Так. Раніше проблеми виникали на ліквідованих підприємствах або у випадку, якщо з якихось причин не збереглася документація про працівників. Наприклад, у селі Коробчиному під час пожежі згоріли свідчення про працевлаштованих у сільськогосподарському підприємстві людей. Щоб отримати свої пенсії, колишнім працівникам цього підприємства, які через певний час претендували на пенсійні виплати, доводилося у суді доводити своє право на них – процес тривалий і не надто приємний.

Зараз виникають труднощі, якщо роботодавець не сплачував страхові внески. Наприклад, на момент банкрутства нашого ВУ ЖКГ вони заборгували близько півтора мільйона гривень страхових внесків. І доки до Пенсійного фонду не надійшли ці кошти, люди, які пішли на пенсію з цього підприємства, отримували пенсію з урахуванням лише того стажу, за який були сплачені страхові внески.

Зараз комунальне підприємство «Новомиргородські муніципальні інженерні мережі» має заборгованість по сплаті Єдиного соціального внеску – сума заборгованості становить близько мільйона гривень.

– Що може зробити пересічний працівник у таких випадках?

– Насамперед – відстежувати сплату ЄСВ. Це досить просто зробити – зайти до управління Пенсійного фонду і вам скажуть, до кого звернутися. Щоб вам розказали про сплату страхових внесків, досить предʼявити, наприклад, ідентифікаційний код.

Якщо зʼясували, що Єдиний соціальний внесок роботодавець не сплачує – звертайтеся до суду, до прокуратури. Підприємство сьогодні є, а завтра немає – потім ви нічого не доведете.(Від редакції NB – зараз Кримінальний Кодекс України передбачає кримінальну відповідальність для неплатників ЄСВ, тому, гадаємо, втручання прокуратури може бути дуже дієвим).

– Чи можуть люди, які неофіційно працевлаштовані, самостійно сплачувати ЄСВ?

– Так, раніше відповідні угоди укладалися з Пенсійним фондом. У 2013 році укласти відповідні договори побажали 26 жителів району, які їздили на заробітки, але турбувалися про свою майбутню пенсію. Наші співробітники проводили системну роботу з цією категорією громадян, адже прийде день – і вони завітають до нас, претендуючи на якісь виплати.

Укладати договори можуть як ті люди, які ніде зараз не працюють, так і ті, хто має ще якісь прибутки, крім офіційної зарплати. Чим вищі страхові виплати, тим більшою буде пенсія.
Зараз ЄСВ збирає податкова.

NB завітала до податківців і дізналася, що наразі ніхто з заробітчан чи інших людей, які працюють неофіційно, такі угоди не укладає.

Бувають випадки, коли підприємці укладають угоду на сплату підвищеної суми ЄСВ, а от просто добровільно взяти на себе довготривалі зобовʼязання, щоб отримувати якісь вигоди через 10-20 років – мало є людей, які на це готові.

Так само не готові укладати відповідні договори новомиргородці, які офіційно працевлаштовані, проте мають скромні зарплати – і підробляють неофіційно.

– Як правило, приходять у податкову люди, яким бракує, наприклад, півроку до мінімального пенсійного стажу. Вони реєструються як підприємці з нульовим прибутком і сплачують тільки ЄСВ, – зазначили у податковій.

Словом, новомиргородці живуть одним днем – і до пенсії дожити не сподіваються…

Олена Белінська.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019