Сміття як джерело проблем і прибутків

Невідомо, чи багато людей звернули увагу, що у Новомиргороді на узбережжі озера Лонго почали таємничим чином зникати пластикові та скляні пляшки. І це – без суботників, допомоги міської влади…

На зміну ситуації вплинула, напевне, поява неподалік від стихійного смітника пункту прийому вторинної сировини (розташований він у колишньому магазині продажу секонду біля спецшколи-інтернату для дітей з вадами слуху). Приймають у ньому макулатуру, ПЕТ-пляшки, бите скло (але наразі – тільки «біле»), тверду плівку.

Люди, які працюють у цьому пункті, не змогли озвучити, як називається підприємство, на яке вони працюють, але навіть якщо та робота, яку вони проводять, так би мовити, «самодіяльність», користь місту вона приносить неабияку – все-таки ті ж самі пляшки краще вивезти на переробку, ніж спостерігати, як в озері дикі качки плавають, наштовхуючись на цей непотріб, або обурюватися, наскільки неприємний та шкідливий дим йде в атмосферу через спалювання таких відходів.

Про прийом використаних енергозберігаючих лампочок у місті ніхто не чув. Якщо десь їх приймають для подальшої переробки, NB просить повідомити про це і ми зробимо все, щоб наші читачі дізналися про таку можливість.

Батарейки у Новомиргороді також збирають (нагадуємо – їх приймають у салоні «Фотозебра» по вулиці Ангдрія Гурічева), проте збір використаних батарейок – це не заробіток, це, можна сказати, волонтерство.

– Коли у Львові відкрився завод з переробки батарейок, кинули заклик присилати батарейки туди за кошти одержувача, – розповідає ініціатор збору батарейок у Новомиргороді Андрій Поліщук. – Тоді ж років два тому, я почав збирати батарейки. Скільки їх за цей час відправив у Львів – точно не скажу, може, кілограмів 30, може, більше. Думаю, якби був завод з переробки енергоощадних лампочок, теж можна було б організувати переробку – досить тільки ввести програму прийому лампочок у магазинах, які їх реалізують. А за всі інші види сміття – доки не буде достойної ціни на вторинну сировину, проблема буде залишатися.

Не на свідомість людей треба покладатися, а на фінансові важелі. Якби скляна пляшка від пива коштувала 10 гривень – її б ніхто не викидав, а якщо й викинув би – знайшовся б той, хто підбере. І це діяло б ефективно – чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять.

Олена Белінська.

Що про сміття кажуть закони?

В Україні серйозне занепокоєння викликають проблеми, пов’язані з охороною довкілля та здоров’ям населення, однією з причин яких є відсутність переробки та утилізації небезпечних відходів.

Новомиргород, нажаль, не є виключенням. Так до Новомиргородського бюро правової допомоги звернулася мешканка міста з питанням утилізації ртутних термометрів та використаних батарейок, зокрема, щодо законного врегулювання даної проблеми. Роз’яснення надає начальник Новомиргородського бюро правової допомоги – Олена Смілянець.

Базовим документом в цій сфері є Закон України «Про відходи» від 05.03.1998 р. No 187/98-ВР. В ньому викладені загальні аспекти поводження з відходами, включаючи небезпечні. І ртутний термометр дійсно має утилізуватися особливими методами, адже відповідно до Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 16 лютого 2010 р. No 39 «Про затвердження Методичних рекомендацій з визначення морфологічного складу твердих побутових відходів», ртутні термометри, батарейки та ртутні лампи віднесені до вкрай небезпечних відходів, оскільки містять свинець, ртуть, кадмій, нікель, марганець та інші хімічні елементи, які можуть дуже довгий час залишатися активними, мати шкідливий вплив на живі організми, в тому числі на людину, здатні накопичуватися в тканинах, викликаючи ряд захворювань (термін їх розкладання 200 років).

У нас має бути, як в Європі!

Завдяки Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у сфері поводження з відходами» (16 лютого 2010 р.), у Законі «Про відходи» з’явилася ст. 35-1, у якій зазначено, що небезпечні відходи у складі побутових відходів збираються окремо від інших видів побутових відходів, а також мають відокремлюватися на етапі збирання чи сортування та передаватися спеціалізованим підприємствам, що одержали ліцензії на здійснення операцій у сфері поводження з небезпечними відходами. Крім цього, передбачається установка контейнерних майданчиків для збору різних компонентів твердих побутових відходів, у тому числі контейнерів для батарейок та інших небезпечних відходів.

Хто це має організувати?

Відповідно до ст. 30 та 33 Закону «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст. 21 Закону «Про відходи» практично усі функції щодо регулювання відносин у сфері поводження із відходами, у тому числі з небезпечними, відноситься до компетенції органів місцевого самоврядування. Виконавець послуг з вивезення побутових відходів на певній території визначається місцевою радою на конкурсних засадах.

Новомиргородське бюро правової допомоги. м. Новомиргород, вул. Соборності, 106, Режим роботи: понеділок-п’ятниця з 8:00 до 17:00 год. Тел.:(068)81-955-18, (05256) 4-12-02
Email: novomyrhorodske@legalaid.kr.ua

NB.

Одна відповідь в “Сміття як джерело проблем і прибутків”

  1. PIKABU
    15.12.2016 в 19:46 #

    ..”У нас має бути, як в Європі!” :) :) спасиба, поржав.
    А в нас шо, уже мусорник узаконили? Тобто є така організація яка розміщенна за певною адресою, зі статутом? Можна навіть легально перевірити якість роботи цієї організації, чи вони за всіма правилами і відповідними нормами зберігають та утилізують сміття? :)

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018