Що варто знати жителям багатоповерхівок про чергову реформу?

NB неодноразово згадувала у своїх публікаціях, що у 2016 році держава готується до низки змін у законодавстві, що стосується обслуговування житлових будинків.

Одним з перших нововведень став Закон України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках». Хоч закон містить у собі серйозні зміни в системі управління житловими будинками, влада з тих чи інших мотивів не поспішає інформувати населення про нововведення.

Що ж чекає власників квартир багатоповерхових будинків у найближчій перспективі?

Новий закон руйнує монополію ЖЕКів на надання житлово-комунальних послуг і перекладає всю відповідальність за утримання та управління будинком на його жителів. Відтепер власники квартир багатоповерхових будинків повинні займатися не тільки своїми будинками, але і сходами, ліфтами, дахом і двором. Згідно з нововведеннями, мешканці мають час до 1 липня 2016 року, щоб визначитися з тим, хто буде здійснювати управління будинком надалі.

Що це значить для пересічного мешканця багатоповерхівки?

Та нічого дуже вже неочікуваного, просто держава вирішила, що необовʼязково просити громадян створювати ОСББ, якщо можна це зробити законодавчо одним розчерком пера. Бюджет економить у такому випадку гроші, які мали витратити на капітальний ремонт будинків (так-так, чимало городян уже задумувалися про створення обʼєднання співвласників багатоквартирних будинків, проте боялися брати на себе відповідальність за будівлю, яка потребує заміни даху, має тріщини в стінах тощо).

До речі, у Законі України «Про ОСББ» з 1 липня скасовані будь-які види дотацій з бюджету для постачальника послуг на утримання житла та капітальний ремонт. Тому – хочете, щоб багатоповерхівка була відремонтована, то врахуйте, що сподіватися можна тільки на себе.

Держава наша економна, вона заодно з 1 січня 2016 року вводить норму в дію щодо заборони органів місцевого самоврядування встановлювати тарифи нижче економічно обґрунтованих. Тобто підтримки з коштів платників податків не буде.

Чи дійсно створення ОСББ – трагедія для власників квартир?

Наша стаття для мешканців сіл – привід посміятися з жителів районного центру.

Мешканці приватного сектору самі склять вікна, ремонтують дахи, проводять каналізацію і організовують водопостачання від свердловин, які самі ж пробивають.

Значить, комунальне підприємство – не пуп землі, є можливість обійтися без нього.

У Кіровограді, Олександрії, Світловодську існують успішні ОСББ – і ми обовʼязково розкажемо про їхній досвід. Якщо є закон, треба достойно підготуватися до виконання його вимог.

Хто буде вирішувати, що буде з будинком?

Вирішувати подальшу долю свого будинку, а відповідно – свого комфорту і благоустрою, власники квартир повинні на загальних зборах. Таким чином мешканці повинні вибрати керуючого будинком із свого середовища, або запросити керуючу фірму, яка буде надавати всі житлово-комунальні послуги, відповідати за утримання будинку, ремонт, буде підзвітна жителям. Вартість таких послуг визначається за домовленістю сторін.

Мешканці квартир можуть обирати, хто буде обслуговувати їхній будинок. Якщо один слюсар, електрик чи сантехнік має золоті руки, а інший просто «ходить на роботу» – ви зможете обрати фахівця, а людина, яка самовіддано працює, зможе заробляти нормальні гроші, а не «мінімалку». Цілком можливо, що низка гарних фахівців перейдуть у категорію підприємців, зʼявляться комерційні структури, які почнуть надавати послуги з обслуговування будинків.

Договір про надання послуг з управління підписує обраний загальними зборами керуючий і від імені мешканців уповноважена особа (особи). Завірені копії рекомендованим листом надсилаються всім жителям.

В ОСББ трапляються випадки, коли люди не можуть оплатити вартість місячного внеску за обслуговування будинку – і відпрацьовують заборгованість у прямому смислі слова.

Варіантів, як обслуговувати будинок – безліч. Мешканцям значно легше, ніж комунальникам, відстежувати, у якій квартирі люди живуть, а в якій – ні, тому простіше розрахувати реальні надходження від квартплати. І саме мешканці вирішуватимуть, що і як робити, на які першочергові потреби складатися грошима, як витребовувати гроші з боржників.

Чи є якісь юридичні ризики при запровадженні у дію Закону «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирних будинках»?

За новими правилами, щоб збори відбулися, достатня присутність трьох жителів з усього будинку. Проте все, про що буде йти мова на зборах, ініціатори зборів повинні письмово повідомити інших і шляхом опитування інших жителів ухвалити остаточні рішення.

І цей пункт відкриває шлях до різного виду шахрайств! Ніхто не заважатиме провести кілька паралельних зборів, обрати кількох нібито легітимних керуючих, які почнуть укладати угоди з різними підприємцями й підприємствами. Такі прецеденти вже були у тому ж Кіровограді, адже надання будь-яких послуг – це гроші, а відповідно – завжди є чимало зацікавлених у цих грошах людей.
Керівник будинку може за свою діяльність отримувати зарплату. Та утримувати керівника й бухгалтера, як показує практика, значно дешевше, як оплатити існування адміністрації житлово-комунального господарства.

Тому – хочете чесного управління будинку? Розумного розподілу коштів, які ви сплачуєте за комунальні послуги? Шукайте достойну людину, яка зможе дати лад приміщенню.

Чи обовʼязково обирати керівника будинку?

Якщо власники квартир не зможуть прийти до угоди до липня 2016 року, орган місцевого самоврядування (у нашому випадку міськрада) сам призначить будинку керуючу компанію. За неготовність взяти на себе відповідальність доведеться платити в прямому значенні цього слова.

Керуючою компанією може стати комунальне підприємство, може – комерційне. Важливо, щоб ці підприємства надали на конкурс інформацію про те, які у них прекрасні можливості і як турботливо вони будуть ставитися до мешканців будинків.

У Новомиргороді фактично зараз є два комунальні підприємства – «Новобуд» та «Новомиргородські муніципальні інженерні мережі». Фактично обидва можуть запропонувати послуги управління будинками – і обидва будуть зацікавлені в тому, щоб саме їхнє підприємство надавало всі послуги. Мешканці у подальшому можуть бути задоволеними результатами діяльності підприємств чи незадоволеними – їхнє враження на хід подій уже не впливатиме.

Не хочеться розглядати варіант, коли тендер виграє підприємство з іншого міста. І з кого потім питати за виконання чи невиконання зобовʼязань?

І нарешті – чи хочуть люди утримувати солідний адміністративний штат будь-якої житлово-комунальної структури?

З чого почати? Орієнтовний план дій:

1. Познайомитися з сусідами.

2. Організувати зустріч, щоб визначитися з подальшою долею будинку – призначити власного керуючого або зайнятися пошуками керуючої компанії.

3. Придивитися до найближчого оточення – познайомитися з мешканцями сусідніх будинків, які, можливо, мають досвід створення ОСББ та управління будинком. Можливий варіант – об’єднатися з іншими будинками і вибрати для себе спільного керуючого або керуючу фірму.

NB зі свого боку присвятить ще не одну публікацію досвіду діяльності обʼєднань співвласників багатоквартирних будинків в інших містах.

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019