Що в імені твоєму, Новомиргородщино?

Декомунізація крокує усім районом. Найактивніший у цьому плані районний центр – памʼятник Леніну зняли ще два роки тому, а на останній сесії депутатів попереднього скликання було перейменовано чимало вулиць. Проте саме в Новомиргороді мешканці деяких вулиць, які не висовували ніяких ідей під час обговорення, почали обурюватися вже після перейменування. Так, мешканці вулиці Єврейської (раніше – Артема) заявили, що ніхто з ними щодо перейменування не радився, ніяких громадських слухань не було, і вони хочуть або залишити стару назву, або дати якусь абсолютно нейтральну – Виноградна, Абрикосова тощо. Під відповідним зверненням було зібрано підписи чи не всіх жителів вулиці!

Сільські органи самоврядування діють обачніше – і повільніше. Чимало сільських голів зазначають, що на території їхньої сільської ради про перейменування говорять, обдумують різні варіанти, проте ще жодного рішення не приймали.

На території Новомиргородського району у звʼязку з декомунізацією мали перейменувати один населений пункт – село Жовтневе. Втім, якщо перейменування вулиць у цьому селі відбулося спокійно й безболісно – мешканці самі обрали нові назви, то змінювати імʼя всього села люди не хочуть. Аргумент – простий, хоч і наївний – село назване на честь місяця жовтня, а не на честь Жовтневої революції.

Серед передовиків, як завжди, Йосипівська сільська рада, тут уже провели перейменування всіх вулиць, які підлягають декомунізації. Цікаво, що через наполегливість місцевих активістів село збагатилося на ще одну вулицю Шевченка. Одна вулиця Шевченка є у самій Йосипівці, а мешканці Камʼянуватки витребували, щоб при декомунізації одну з вулиць назвали саме на честь великого українського поета. Законодавство, до речі, не забороняє називати однаковим імʼям кілька вулиць в межах одної місцевої ради, якщо вони розташовані в різних населених пунктах. І проілюструвати це можна місцевим досвідом – у межах Новомиргородської міськради є дві вулиці Перемоги – одна була у Лікаревому вже давно, другу так назвали після перейменування у самому Новомиргороді.

У багатьох випадках в селах нові назви привʼязують до народних топонімів, які склалися в цьому селі історично, або ж до розташування обʼєктів декомунізації.

Серед популярних назв головних вулиць – топонім «Центральна». Так назвали головний шлях і в Новомиргороді, і в Йосипівці.

Оригінальним у цьому плані є Петроострів – тут висунута пропозиція назвати головну вулицю на честь засновника хутора, на місці якого виникло село. Якщо депутати ідею підтримають, у селі зʼявиться вулиця козака Петра.

Центральна вулиця Канежа – єдина в селі, яка підлягає перейменуванню, але нового імені ще не здобула. Депутати проводять опитування людей щодо різних варіантів назви. Є ідея назвати вулицю іменем Павла Григорчука, який багато зробив для Канежа, але чимало людей переконані, що центральна вулиця повинна носити імʼя Максима Чередника – десантника з Канежа, який загинув під час бойової операції в зоні АТО. Загалом же канежани намагаються відійти від іменних назв. Одночасно депутати збирають думки людей щодо того, якою має бути доля памʼятника Леніну – зараз він залишився єдиним з усіх Леніних на Новомиргородщині на своєму постаменті. Статую пофарбували у кольори українського прапора на період, доки вирішать, що з нею робити – і що буде на місці цього памʼятника, коли його знімуть.

А наймудрішими у плані словесного програмування стали жителі села Листопадове – тут вулиця Щорса перетворилася на Щасливу.

Листопадове загалом успішно тримає першість у питаннях декомунізації. Тут і вулиць з комуністичними назвами вже немає, і бюст Леніна зняли, причому – віддадуть на обробку, щоб з нього ж створити… бюст Шевченка! Якщо «пластична операція» буде вдалою, це дозволить зекономити значні, як для сільського бюджету, гроші, адже новий бюст коштує зараз 12 тисяч гривень.

Залишається побажати удачі всім, хто підходить до вирішення будь-яких завдань креативно.

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019