Що таке вермут і з чим його п’ють

Ідея винаходу вермуту належить Гіппократові: він першим помітив загальнозміцнюючу дію настояного на полині, квітах і деревних смолах кокосового вина, яке сприяло травленню. Грецьку ідею запозичили римляни: вони розробили безліч рецептів трав’яних настоянок, застосовуючи їх для оздоровлення тіла і духу. Наприклад, миртове вино рекомендувалося жінкам для… поліпшення характеру.

В середні віки центрами виробництва ароматизованих вин стали Турін, Флоренція і Венеція – вина в Італії вистачало завжди, а полину на навколишніх лугах було хоч відбавляй. У XVII ст. якийсь Алессіо з П’ємонту познайомив з «вином Гіппократа» короля Баварії – і воно не лише там прижилося, але і отримало нове ім’я: Wermut Wine, тобто «полинове вино». Помандрувавши по Європі, напій повернувся до Італії і до кінця XVII ст отримав у Туріні ексклюзивний статус офіційного аперитиву при дворі короля П’ємонту. Втім, на той час вермути виготовляли не лише в Західній Європі. У «Літописі Молдавії», наприклад, є наступні рядки, присвячені прибуттю до Ясси Петра I і привітному прийому, виказаному йому молдавським господарем Дмитром Кантеміром: «Особливо хвалив Петро вино на полиновій настоянці, дуже дивуючись із того, що в його країні не готується такий відмінний напій».

Недитячий гербарій

Основою для вермуту є купаж білих (і лише білих) сухих вин з різних регіонів, а інколи навіть з різних країн. Цю винну суміш-основу витримують один рік в дубових чанах. Але це, що називається, ґрунтовка, на якій пишеться сама картина. Фарбами ж виступають ароматичні інгредієнти. Окрім «головного» полину в їх число можуть входити кориця, імбир, гвоздика, дивосил, материнка, дягель, звіробій, тмин, ваніль, ромашка, кора хінного дерева – всього до сорока добавок, рецепт яких кожна фірма тримає в секреті. Для того, щоб цей гербарій «заговорив» і гармонійно поєднувався з вином, його підсушують і розтирають, а потім настоюють на водно-спиртовому розчині у великих чанах, що обертаються. Процес триває близько трьох тижнів – за цей час ефірні масла і смоли розчиняються, створююючи необхідний букет. Перед возз’єднанням екстракт і вино-основу ретельно фільтрують, потім до них додають цукор і спирт. Після цього напій проходить стадію стабілізації – спочатку його сильно нагрівають, а потім охолоджують до мінус 5 градусів. Нарешті, його дбайливо «оживляють», відновлюючи кімнатну температуру. Це відновлення може тривати від тижня до декількох місяців, Тільки тепер вермут готовий.

Типи вермутів

Існує чотири різновиди вермутів:

Rosso (Sweet). Червоний (солодкий) вермут, чий коричнево-янтарний колір є результатом добавок карамелі (хоча також виготовляється з білих вин]. Вміст цукру – 150 г/л.

Bianco. Білий вермут золотаво-жовтого кольору, містить від 100 до 150 г цукру на літр.

Rose. Рожевий вермут, який містить до 100 г цукру на літр.

Secco (Dry). Сухий, не дуже солодкий вермут, вміст цукру в якому не перевищує 40 г/л.

Червоні, рожеві і білі солодкі вермути історично називають італійськими, а білі сухі – французькими. Іноді до вермутів зараховують Bitter і Сатрап, хоча насправді вони такими не є: на відміну від вермутів основою для цих напоїв служить спирт, а не вино.

Марки

Італійські:

Cinzano (Чинзано). Старовинна туринська фірма, перші згадки про яку відносяться до 1560 р. А в 1757 р. брати Стефано, Карло і Джованні Чинзано отримали ліцензію на перегонку спиртних напоїв, серед яких згадувалося і вино з полину.

Bаrbero (Барберо). Класичний вермут з Туріну, виробництво якого було засноване в 1891 р. Найпопулярніший вермут при виготовленні коктейлів.

Martini & Rossi (Мартіні енд Россі). Всесвітньо відома туринська марка, яка веде свій родовід з 1863 р. і названа по іменах засновників Алессандро Мартіні і Луїджі Россі. У 1930 р. фірма удостоїлася двох особливо почесних медалей: від короля Бельгії Леопольда II і від Французької Республіки. Крім того, король П’ємонту Умберто I подарував фірмі право помістити на етикетку свій герб – білий хрест на червоному полі. Свого часу саме Martini & Rossi запропонувала моду на коктейлі на основі вермутів. З тих пір трикутна коктейльна чарка стала одним із символів компанії.

Французькі:

Lillet (Лілле). Фірма заснована в 1872 р. Виготовляє білий вермут з квітковим і м’ятним смаком, а також терпкий червоний вермут, який п’ється дуже охолодженим.

Noilly Prat (Нойлі Прат). У 1813 р. Жозеф Нойлі створив напій, який, як виявилось, може бути віднесений і до царства вермутів, і до царства кулінарії; після термічної обробки вермут повністю зберігає свій букет, збагачуючи смак і аромат блюда. Сьогодні фірма виготовляє найсухіший зі всіх існуючих вермутів.

Як пити

Вермути п’ються в чистому вигляді або в коктейлях. У першому випадку їх вживають на аперитив – охолодженими або з льодом. Інколи додають декілька крапель лимону або часточку апельсина. Можна розбавити вермут содовою або фруктовим соком. До аперитиву подають смажені горішки, солоний мигдаль.

Вермут в чистому вигляді п’ють з тумблера – стакана для віскі з товстим дном, наповнюючи його не більше ніж на 2/3. З трикутних келихів п’ють тільки коктейлі. Вермути – одні з найвдаліших компонентів для коктейлів, вони прекрасно поєднуються з більшістю міцних спиртних напоїв, особливо з джином. За словами барменів, з одного тільки Martini & Rossi можна приготувати 500 різних коктейлів. Говорять, Теодор Рузвельт, знаменуючи відміну «сухого закону», приготував перед телевізійними камерами знаменитий Dry Martiny, який негайно випив.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019