Природа і вода

Міжнародні свята – це не тільки барвисті і яскраві карнавали та фестивалі, але і заходи покликанні звернути увагу громадськості на певні проблеми. Серед подібних пам’ятних днів особливим чином виділяється День водних ресурсів – свято досить молоде. У 2018 році ми будемо відзначати його 25 раз.

Основними цілями проведення Всесвітнього дня водних ресурсів є: сприяти прийняттю відповідних заходів для рішення проблеми забезпечення населення питною водою, інформувати суспільство про важливість охорони і збереження ресурсів прісної води і водних ресурсів в цілому, залучити до святкування Всесвітнього дня водних ресурсів уряди, міжнародні агенства, неурядові організації і приватний сектор.

Проте заходи в цей день носять не тільки глобальний, міжнародний характер. Все частіше до руху за чисту воду приєднуються звичайні громадяни-активісти, студенти, учні і просто небайдужі люди. Вони закликають берегти водні ресурси, розповідаючи і показуючи –важливість правильного ставлення до питної води.

Про значення води дає уявлення така статистика: якщо людина втрачає 2% води від маси свого тіла, то у неї виникає сильна спрага. Якщо відсотки втраченої води збільшилися до 10, то у людини почнуться галюцинації. При втраті в 12% людина не зможе відновитися без допомоги лікаря. При втраті в 20% людина помирає.

Ми цінуємо воду тільки тоді, коли її бракує…

Річка Велика Вись належить до рівнинного типу річок і живиться переважно дощовими та талими водами, тому має навесні високу повінь. А от влітку річка міліє, течія її уповільнюється. Для Великої Висі, як для більшості річок України характерна літньо-осіння межень (найнижчий рівень води в річці). Оскільки влітку 2017 року була недостатня кількість опадів, то з проблемою низького рівня води в річках і інших водоймах зіткнулися жителі не лише нашого району, а майже всієї країни. Це все обумовлюється природними чинниками. Але є ряд антропогенних чинників, наслідками яких є заростання річки очеретом та перетворенням окремих місць на болото. Розорювання берегів та вирубка дерев біля водних об’єктів приводить до негативних наслідків. У маловодні періоди розчистка русла є найбільш актуальною.

Та натомість водні ресурси страждають від поширеного екологічного безкультур’я. Річки, ставки забруднюють стічні води. Багато хто весь непотріб із власних садиб скидає у водойми. Цим самим калічимо воду, а отже – і себе. Століттями людство постійно обкрадало Землю, і кожне нове покоління залишило її ще більше забрудненою – вся ця історія відтворена у воді. Тепер вона починає розмовляти з нами стихіями та хворобами.

Кожен із нас повинен дбайливо ставитись до природи, раціонально використовувати водні ресурси. Це не лише покращить екологічну ситуацію, але й створить чудовий настрій, принесе величезне моральне задоволення, виникне почуття поваги до себе та інших. Питання бережливого ставлення до води актуальне не лише для великих річок та морів, але й для наших водойм, джерел та прибережних зон.

Першочерговим завданням нам з вами привести до ладу головну артерію життя району з захисною прибережною смугою та її притоками – степову річку Велику Вись, розчистити та упорядкувати джерела, які знаходяться в занедбаному стані, адже деякі джерела є водночас витоками річок.

Хочеш красивих краєвидів? Створюй їх!

Можливо, комусь здається, що річки й озера, джерела й ставки спроможні подбати про себе самотужки. Це не так, щоб була можливість відпочити на природі, комусь доводиться прибирати узбережжя, розчищати джерела, саджати дерева біля річки. Працівники міжрайонного управління водного господарства упорядкували джерела у долині р. Велика Вись на правому березі Кам’янського водосховища «Кам’янське», «Ізвор» Мар’ївської сілької ради. Наші співробітники провели місячникю благоустрою: було прибрано 2 гектари території з висадженням дерев та кущів.

До Дня довкілля управління прийняло активну участь у проведенні весняної толоки з озеленення, благоустрою, упорядкуванні території, приведено у належний санітарний та естетичний стан територію парку в пд.-сх. частині м.Новомиргород (хутірської рощі). Була прибрана територія від сміття, побілено дерева та бордюри та пляжу на р. Велика Вись (район Хутір).

У 2016 році упорядковано прибережну захисну смугу та зону відпочинку Кам’янського водосховища на р. Велика Вись із залученням громадської організації «Волонтерський рух Новомиргородщини». На даному об’єкті ліквідували сміттєзвалище (із залученням транспортних засобів) та створили нові лісові насадження.

Спеціалісти Новомиргородського міжрайонного управління водного господарства спільно із представниками органів місцевого самоврядування у 2014 році провели упорядкування та облаштування джерела «Зелена Криниця» та витоку річки Мокрий Ташлик (басейн річки Дніпро) в заказнику «Василівське урочище» на території Дібрівської сільської ради Новомиргородського району, навели лад на території біля витоку річки Мокрий Ташлик, встановили тут пам’ятний знак, відремонтували дерев’яний колодязь на джерелі та прикріпили пам’ятну таблицю.

Але відродяться наші водні артерії тоді, коли дбати про них буде кожен!

Перед працівниками водного господарства стоять важливі і досить складні завдання по підтриманню водогосподарського комплексу нашої зони діяльності в належному стані. Сподіваємося, що у взаємодії з органами місцевої влади та місцевого самоврядування, органами охорони навколишнього природного середовища, інших організацій та за підтримки широкої
громадськості нам вдасться виконати ці завдання.

Н.Харченко, (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019