Профілактика раку молочної залози

За останні 90 років кількість померлих від раку на земній кулі зросла як у економічно розвинутих країнах, так і в країнах з низьким рівнем життя. На жаль, не зважаючи на величезну увагу органів охорони здоров’я до проблеми раку, кваліфіковані кадри вчених та лікарів будівництво нових онкологічних інститутів та диспансерів оснащення їх найновішим обладнанням та апаратурою захворюваність на рак та смертність від нього лишається високою. Раннє виявлення раку пов’язане з великими труднощами. Пухлина звичайно не виникає несподівано, її розвиткові тривалий час передують хоч і доброякісні, проте лише до певного часу небезпечні передпухлинні захворювання.

Для захворюваності на рак молочної залози характерні два піки 45-49 років пременопауза і 65-70 років. Перший пік зумовлений порушенням секреції оваріальних гормонів другий – гормонів надниркових залоз.

Вчені звернули увагу на те, що рак молочної залози насамперед розвивається у жінок, які не народжували або не кормили груддю.

Існує переконлива статистика, яка демонструє обернену залежність між числом пологів у жінки і частотою захворювань на рак молочної залози – чим більше родів, тим менша ймовірність виникнення цієї хвороби.

Рак молочної залози може виникнути на грунті доброякісної пухлини. Доброякісні пухлини молочної залози спостерігаються у 30% жінок. Особливої уваги заслуговують мастопатії. Ці захворювання характеризуються вогнищевим ущільненням тканини молочної залози.

Такі ущільнення не мають чітких меж, нерідко хворобливі при ощупуванні, особливо в передменструальному періоді і під час менструації. Іноді при мастопатіях із соска виділяється рідина без певного забарвлення.

Найчастіше фіброзно-кістозна мастопатія і фіброаденома виникають у 20-24 роки і 50 років. Близько 20% пухлин перероджуються у злоякісні. Хронічна кістозна мастопатія збільшує ризик захворювання на рак молочної залози в 4 рази. Кожна жінка, незалежно від віку, повинна пам’ятати про те, що будь-які зміни в молочних залозах, особливо різні ущільнення, є приводом для звернення до лікаря.

Професор Петров Ю.Б. вважає, що для профілактики захворювань молочних залоз важливо, щоб жінки у віці 20-25 років одружувались, вели регулярне статеве життя, дотримувались гігієни шлюбу, обов’язково зберігали першу вагітність і вигодовували дитину груддю протягом 11-12 місяців. Повторна вагітність повинна настати не раніше чим через 3-4 роки.

Щоб остаточно поставити діагноз доцільно примінити рентгенівське обстеження – маммографію. Успіх протиракової боротьби багато в чому залежить і від свідомості жінок. Їм потрібно: не курити, знизити вживання алкогольних напоїв, запровадити дієту зі зниженим вмістом жирів, не переїдати, підвищити в раціоні кількість фруктів і овочів, зменшити тривалість перебування на сонці, регулярно проводити гінекологічне обстеження, починаючи з 20 років. Уникати стресів, не допускати радіаційного опромінення. Негайно звертатись до лікаря при виявленні в калі, сечі, мокроті, блювотних масах, крові.

Регулярно здійснювати самообстеження молочних залоз, а після 50 років – мамографію.

Медичні працівники Новомиргородщини запрошують всіх жителів пройти онкопрофогляди в кабінетах діагностичного центру з метою виявлення передракових та ракових захворювань у хворих в ранніх стадіях захворювання, їх обстеження та проведення їм радикального лікування.

Своєчасне проведення онкопрофоглядів населення – запорука радикального лікування виявлених пухлин в ранніх стадіях захворювання

В.ГОРБАЧОВ, лікар-хірург КЗ “Новомиргородський ЦПМСД, “Новомиргородщина”

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019