Проблема вантажоперевезень

Великогабаритні вантажоперевезення завжди було великою проблемою для Новомиргорода. А все тому, що немає об’їзного шляху. І всі фури, зерновози, машини з дровами, будівельними матеріалами, бетонники прямують через усе місто, через головні вулиці з масовим скупченням транспорту та людей. Руйнують дороги та прилеглі будинки, створюють небезпеку для пішоходів, забруднюють довкілля.

Однак справжня біда настає, коли розпочинається сезон збирання буряків. І сотні камазів за день впродовж кількох місяців безперестанку ганяють містом. Від пилу, чаду та шуму навіть вночі нікуди подітися, розбивається асфальтне покриття, тріщать хати, та найбільше містяни бояться, що завалиться Виноградівський міст. І так з року в рік, а вирішення цієї проблеми так і не знайдене.

Тож на що сподіватися новомиргородцям цього разу? Прокоментувати ситуацію погодилися контролюючі та відповідальні органи – автоінспекція та міськрада.

Новомиргород – транзитний пункт. Впродовж багатьох років містом прямує прямує великий потік товарів та вантажів, адже об’їзного шляху не існує. Дороги, побудовані ще в радянські часи, не розраховані на великогабаритні авто, тож не зважаючи на всі ремонти руйнуються. Перевізники сплачують податки – тож все інше їх не обходить. Проїжджають наше місто і їдуть далі заробляти гроші, а проблеми залишаються новомиргородцям. З початком осені ситуація загострюється, адже з усієї області до цукрового заводу в Капітанівці починають звозити буряки.

Вага одного повністю завантаженого камаза з причепом сягає 30-40 тонн, а то і більше. Формально рух містом їм заборонений. Адже відповідно до чинного законодавства проїзд транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення суворо забороняється. Що вже говорити про Виноградівський міст, де з обох боків стоять знаки заборони “не більше 12 т”. Той самий камаз чи фура порожняком не має права навіть потикатися на нього. Однак на практиці все відбувається інакше.

– Без вагового контролю довести порушення просто неможливо. Автоінспекція не має права зупиняти транспорт без зважування. Для цього в Новомиргороді треба обладнати спеціальний ваговий комплекс або замовити пересувний пункт в Укртрансавтоінспекції, а він лише один на область, – розповідає головний даївець Валерій Ситник. – Наразі покарати недобросовісних водіїв камазів можна лише за перевищення швидкості або за незадовільний технічний стан автомобілів, які зазвичай не відповідають елементарним нормам безпеки: зношена гума, відсутні світлові прилади, особливо на причепах, погано закріплені борти.

Нещодавно біля села Констянтинівка сталося ДТП: буряковоз гнав з великою швидкістю, у нього тріснуло колесо і він просто ліг на дорозі. Обійшлося без жертв. Однак якби це сталося в місті посеред дня – наслідки могли бути трагічними.

Дуже часто бажаючи перевезти якнайбільше сировини за один рейс, перевізники насипають на свої причепи цілі гори буряків, які при русі розлітаються на різні боки. А це засмічені узбіччя, перешкоди на дорозі та зрештою небезпека, що може призвести до травмування пішоходів та інших учасників руху.

Тож поки багатотоннажні авто звично курсують вулицями міста, офіційно в рамках закону, не боячись даївців, у яких зв’язані руки. І аварійний міст їм не перепона.

– Дуже часто можна спостерігати таку картину, коли на міст заїжджають одразу по два камази. Споруда починає хитатися, дрижати, складається враження, що міст просто рухне під тобою, – висловлює свої побоювання новомиргородка Тетяна Дацька.

Особливо критична ситуація склалася в Златополі. Там не лише розбиваються дороги, а й руйнуються оселі містян. Ця частина міста побудована на так званих катакомбах, виритих не у скелі, а у м’якій породі. Постійна вібрація, яка виникає від безперервного руху вантажівок, призводить до просідання ґрунту, деформації катакомб. По вулиці Соборності чи прилеглих Дудченка, Шевченка майже в кожній хаті утворюються тріщини в стінах, в декого провалюється земля, трапляються обвали надвірних приміщень.

– Стукоту і грюкоту не витримують навіть нові пластикові віконні рами і починають відходити, ззовні будинку лущиться цегла, а всередині в одній із кімнат величезна тріщина на стіні. На кухні витанцьовує посуд. а на дивані вночі підкидає, – Людмила Кругляк, жителька Златополя, проводить екскурсію своїм подвір’ям.

– Камази з буряком ганяють нашими вулицями як скажені. Моя стара хата не витримує такої вібрації і вже вся просіла, вкрита тріщинами та щілинами. Боюся за життя власної родини, адже одного дня нас може просто завалити. В кращому випадку я можу залишитися без дому. Але хто тоді мені відшкодує збитки, що я кому доведу, де мешкатиме моя сім’я? – ділиться наболілим Галина Козяр.

– Неможливо відкрити вікна, щоб провітрити помешкання, чи посидіти надворі на лавці, через велику запиленість та чадний сморід, від якого нікуди подітися. А безперервний гуркіт стоїть навіть уночі. Боїмося дітей випускати за межі двору погуляти, бо навіть дорослим перейти вулицю дуже складно, не має спеціально обладнаних пішохідних доріжок, – розповідає ще одна мешканка Златополя Оксана Волошина.

На шляху прямування вантажівок через Новомиргород розташовані міська школа №3, школа інтернат, дитячий садок “Волошка”, а зі сторони Софіївки – дитсадок “Сонечко”. Крім дорожньої розмітки переходи більш ніяк не облаштовані. Немає “лежачих поліцейських” чи будь-яких інших обмежувачів. Діти знаходяться під прямою загрозою.

Передбачливі даївці очікували сезон буряковозіння. Щоб не завдавати шкоди місту, в автоінспекції ще весною розробили план об’їзду і рекомендували його впровадження міськраді.

– Відповідно до нього при в’їзді в місто вантажівки мали їхати не через центр, а завертати на вулицю Білоглинську, далі через залізничний переїзд вулицею Гребешівкою прямувати через села Йосипівка та Тишківка. Однак вулиця Гребешівка польова і може використовуватися тільки в суху погоду, а під’їздні шляхи до самого залізничного вузла належно не оформлені і потребують капітального ремонту. Тож цей варіант об’їзду так і не був задіяний, – розповів Валерій Ситник.

Громадяни Новомиргорода неодноразово апелювали по допомогу до державних органів, збирали підписи, надсилали депутатські звернення, писали листи, скарги. Останній такий лист надійшов до міськради 8 вересня з вимогою порушити питання вантажоперевезень перед керівництвом цукрового заводу, якого люди вважають головним винуватцем усіх їхніх бід.

“Також надати фінансову допомогу на ремонт доріг у вигляді збору з кожного завантаженого авто по 50 гривень та забезпечити в місті роботу вагового комплексу. Якщо вимоги не будуть враховані, то громада блокуватиме рух вантажівок” – зазначається в листі.

В міській раді з багаторічною проблемою давно ознайомлені. Більше того. нове керівництво задекларувало бажання реально розв’язати цю проблему.

– Найближчим часом побудувати об’їзну дорогу з мостом для вантажного транспорту нереально. Це дуже великі капіталовкладення. У міському бюджеті таких коштів немає. Місто не впорається саме. Це питання не міського і навіть не районного, а обласного масштабу, – коментує ситуацію міський голова Ігор Забажан. – Перш за все, міськрада звернулася до начальника Укртрансбезпеки Олександра Кукуленка з проханням надати пересувний пункт вагового контролю, а також до голови обласної адміністрації Сергія Кузьменка та голови районної ради Олександра Сенченка. Сподівалися, що керівники області здатні посприяти у вирішенні цієї проблеми, однак відповіді не дочекалися ще й досі.

Отож очільник міста Ігор Забажан особисто вирушив на розмову з власником – Сергієм Тарасовим, як тому і належить – передати вимоги новомиргородців та обговорити можливі варіанти соціальної співпраці.

– Зустріч таки відбулася. Сергій Тарасов запевнив, що справно сплачує податки, за які ремонтуються та будуються дороги. Тож насправді він нічого не зобов’язаний місту. І він має рацію. Але я маю думку, що будь-яке підприємство, яке працює на певній території повинне бути соціально відповідальним. Взяти хоча б для прикладу компанію “Велта”. Вона теж здійснює вантажоперевезення через Новомиргород. І не лише сплачує податки, а й щороку виділяє мільйони гривень на ремонт доріг чи на реконструкцію центральної площі. Саме тому я запропонував соціальне партнерство Капітанівському цукровому заводу, проте спільного бачення ми так і не дійшли.

Обговорили вантажоперевезення та, зокрема, проблему буряковозіння й на останній сесії міської ради, що відбулася 26 вересня. Від депутатів надійшли пропозиції самотужки закупити ваговий комплекс і штрафувати порушників. Тобто створити своєрідний “дорожний фонд”, куди будуть надходити кошти від стягнень. (На сьогодні законодавством та іншими нормативно-правовими актами передбачено відповідальність за здійснення перевезень вантажів понад дозволених нормативів та нараховується плата за проїзд автомобільними дорогами, яка розраховується за відповідною формулою ( постанова КМУ від 27 червня 2007 р. №879). У разі перевищення нормативу хоча б одного вагового або габаритного параметру: до 10% – нараховується у подвійному розмірі; до 10-40% – у потрійному; більше як на 40% – нараховується у п’ятикратному).

В цьому рішенні є певне зерно істини. Проте орієнтовна вартість одного вагового комплексу близько 200 тисяч гривень. Чи може сьогодні місто дозволити собі такі витрати? І якщо грошей зі штрафів вистачить на ремонт доріг, то що робити з оселями містян та небезпекою, яку нікуди подіти?

Однак людям вже не сила терпіти – вони налаштовані боротися.

– Вже багато років цю болючу проблему ігнорують і бездіють. Ми прохали бодай встановити “лежачих поліцейських” та обмежити швидкість руху до 40 км, але навіть цього не зроблено. В багатьох вже увірвався терпець. Якщо немає іншого виходу – будемо блокувати дорогу та відстоювати право на нормальне життя. Ми вимагаємо побудувати об’їзну дорогу, адже цьому ніколи не буде краю. Навіть коли перестануть возити буряки, працюватимуть Йосипівський, Капітанівський елеватори, вантажоперевезення триватимуть цілорічно, – говорить Людмила Кругляк. Цю ідею підтримують багато небайдужих ініціативних новомиргородців та готові приєднуватися до протесту.

Богдана Буземська, “Новомиргородщина”.

3 Відповідей в “Проблема вантажоперевезень”

 1. magistr
  08.10.2016 в 11:04 #

  PIKABU , все ж по закону,не те що там якийсь онук отамана?

 2. PIKABU
  08.10.2016 в 21:37 #

  А давайте запропонуємо закрити Велту в заборонимо сіяти буряк.

 3. PIKABU
  08.10.2016 в 21:45 #

  І якщо не купимо, то хочаб пообіцяємо Валєрі Ситнику вєса, як подарунок на новий рік.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019