Після другої світової: що залишилося у пам’яті народів?

Відзначили свято зі сльозами на очах – День Перемоги… Цього року навколо 9 травня точилися баталії на всіх рівнях – свято це чи траурна дата? Треба вихідний чи ні? І чи правильно визначена дата для святкування, адже Акт капітуляції був підписаний 8 травня, втім, Друга світова війна тривала ще не один місяць і офіційною датою припинення війни вважається 2 вересня 1945 року, коли капітулювала Японія.

Багато пишуть про німецьке каяття і російське святкування. Але – до цієї війни причетні десятки держав! NB поцікавилася, як відзначають День Перемоги в країнах, про участь яких зазвичай не згадують. Ми опитали наших земляків чи друзів, щоб одержати максимально об’єктивну картину.

Ізраїль: це була просто одна з воєн…

Про святкування у цій країні розповідає мешканець Кропивницького Андрій Кос:

– Для Ізраїлю Друга світова мала особливо важливе значення. По-перше, ні для кого не секрет, що головний ідеолог фашизму Адольф Гітлер ставив за мету тотальне винищення деяких народів, зокрема і єврейського. Ціна, яку заплатили під час війни євреї, дуже висока. По-друге, саме після завершення цієї війни сформувалася держава Ізраїль – офіційна поява цієї країни на мапах світу датована 1948 роком.

Святкування відбувається протягом двох днів – 8 та 9 травня чи не в кожному місті проходить своя урочиста хода ветеранів, людей, визволених з концтаборів, дітей війни. До них приєднуються й солдати ізраїльської армії. Євреї воювали в різних арміях – англійській, американській, радянській… Всі, хто переїхав в Ізраїль, на День Перемоги одягають однакові біло-блакитні пілотки та свої нагороди. А ті, хто зберіг головний убір тієї армії, у якій воював, можуть одягнути і його – при зустрічі люди намагаються вгадати, до якої армії належав той чи інший ветеран.

Вихідного на День Перемоги в Ізраїлі немає. Російськомовна діавспора принесла у цю країну «колорадські» стрічки і вимагає запровадження вихідного на 9 травня. Але основна частина суспільства цю ідею не підтримує, стверджуючи, що друга світова – це не унікальне явище, воєн під час яких була ідея винищити під корінь єврейську націю, було за останні три тисячі років багато. Більше того, Євреї, які приїхали в Ізраїль з країн, що їх Друга світова не торкнулася, нерідко дорікають тим, хто був у країнах, охоплених війною: мовляв, постраждало б набагато менше людей, якби був
організований більший опір фашистській навалі.

Ірландія: непричетні, але свято прищеплюють…

В Ірландії проживає уродженка Новомиргорода Оксана Новікова, яка нагадала історичний факт: Ірландія під час Другої світової примудрилася зберегти нейтралітет! Тому у цій країні раніше День Перемоги не відзначали взагалі. Втім, останнім часом його почали активно святкувати у власному колі вихідці з Росії.

– Дуже багато з людей, які кричать про «дідивоювали» не лише війни самі не бачили, вони і в Росії не жили – народилися за кордоном. Проте ідеологічний вплив російськомовного телебачення справляє неймовірне враження – ці люди активно пропагують своє свято й розповідають прекрасні історії про Росію.

Америка: ветеранів шанують протягом року не раз, але без вихідних

Про американські традиції розповідає волонтер Керол Куммінгс:

– День Перемоги у Європі в США відзначається 8 травня, проте святкувань ніяких не відбувається. Ми святкуємо День Перемоги над Японією у другий понеділок серпня. Зараз відзначають це свято лише в штаті Род-Айленд. А вся країна віддає данину шани тим, хто пройшов війну у День пам’яті (останній понеділок травня) та День Ветеранів (11 листопада). У День пам’яті ми вшановуємо всіх, хто виконував свій обов’язок до кінця і віддав життя, захищаючи свій народ. Цього дня у країні проходить багато парадів, потім люди відпочивають на природі, готуючи барбекю. Вважається, що люди повинні радіти, але при цьому пам’ятати, чим завдячують ветеранам.

День Ветеранів припадає на 11 листопада, бо вважається, що Перша світова війна закінчилася 11 числа 11 місяця об 11 годині. Ми вшановуємо і тих, хто загинув тоді.

Італія: як святкують не наші союзники?

Італія, слід нагадати, була союзником Німеччини. Проте зовсім ніяк не відзначати завершення війни, якій ще є чимало живих свідків, держава, що фактично зазнала поразки, не може. Опитування заробітчан, які працювали в Італії, на предмет святкування 8-9 травня у цій країні, не дало жодних результатів. А от Керол Куммінгс, яка певний час жила в Італії, згадала про відзначення Дня свободи 25 квітня.

Інтернет підказує, що дуче Беніто Муссоліні 25 квітня 1945 року втік, партизани підняли повстання і 28 квітня колишнього керівника фашистської держави спіймали й стратили. На момент приходу союзників у країну тіло дуче висіло на центральній площі столиці.

Італія святкує 25 квітня День звільнення від фашизму і італійці цього дня вихідні.

Польща: героїзм насправді – привід для скорботию…

Про те, як святкують поляки, розповідає мешканець Новомиргорода Віталій Малахатько:

– Для цієї країни, яка зазнала страшного удару на початку війни, коли з одного боку на її територію ступили німецькі війська, а з іншого – радянські, особливе значення для поляків має битва під Монте-Кассіно, під час якої польські війська дали можливість американським союзникам дійти до Риму. Тривали бої у цій місцевості з 17 січня до 19 травня. Участь брали війська з Англії, Нової Зеландії, Індії, але основну роль відіграли солдати ІІ Польського корпусу під керівництвом Владислава Андерса. До речі, у польських військах було чимало українців. Зараз в Польщі майже в кожному місті є вулиця «богатирів Монте-Кассіно». У Сопоті, де я був, це одна з центральних вулиць, на ній зведений присвячений цим героям костьол.

День Перемоги у Польщі не святкують і не створили для цього дня окремого вихідного – але героїв вшановують, навідуються до могил, приносять квіти до пам’ятників і правлять служби у костьолах у пам’ять про цих самовідданих людей.

Олена Белінська.  (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019