Новомиргород – місце поховання праведника?

Той факт, що Новомиргород та Новомиргородський район становлять особливу історичну цінність – беззаперечний. І ще одним доказом цьому стали дослідження експедиції Наукового центру іудаїки та єврейського мистецтва ім. Фаїни Петрякової під керівництвом Мейлаха Шейхета. Науковці дослідили, що саме у Новомиргороді існує поховання рабі Давида зі Златополя.

Цей діяч був впливовою особою – головою рабинського суду у Златополі. Він належав до течії Чорнобильських хасидів, які проповідували кілька істин, правильність яких ми усвідомлюємо лише зараз.

По-перше, вони вважали, що не можна любити Бога, якщо не любиш людей. І людей потрібно любити не менше, ніж Бога.

По-друге, кожне людське життя вважалося безцінним. Не потрібно робити різниці за національністю чи статками – ставитися до всіх слід однаково добре.

Для того часу, коли жив та працював рабі Давид, це були новаторські підходи, адже на той момент розповсюдженим явищем були єврейські погроми. Та й слова про рівність і братство у час, коли значна частина людей була кріпаками (за деякими даними, народився рабі Давид у 1821 році) чи вже вийшли з кріпацтва, проте ледве зводили кінці з кінцями, сприймалися далеко не всіма.

Рабі Давид зі Златополя, за даними різноманітних архівів, є автором великої кількості творів релігійного характеру, але, на жаль, через Голокост вони не вціліли, принаймні, будь-які відомості про ці праці відсутні. Рабі Давид зі Златополя справедливо визнаний праведником свого покоління. Його життя обірвалося 28 грудня 1914 року.

NB поспілкувалася з Мейлахом Шейхетом, який зазначив, що дослідження триватимуть і наступного року:

Визначити точне місце поховання складно, оскільки пройшло чимало часу, єврейське кладовище постраждало від історичних подій. Тут багато поховано й перепоховано євреїв, які загинули внаслідок Голокосту, і точно вказати місце поховання буде дуже непросто. Я звертаюся до місцевих жителів з проханням допомогти провести розслідування. Можливо, у когось збереглися фото цвинтаря тих часів, коли він був у кращому стані?

Якщо ви маєте ці чи інші дані – редакція NB готова передати їх дослідникам.

Олена Белінська.  (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018