Незаконне звільнення з роботи: як захистити свої права?

На жаль, право на працю, гарантоване Конституцією України, час від часу порушується власниками підприємств, організацій, установ чи будь-яких інших форм власності.

З метою посилення правових можливостей громадян, Новомиргородське бюро правової допомоги надає роз’яснення з приводу захисту прав звільнених працівників.

Здебільшого, незаконні звільнення залишаються ніким не поміченими. Потерпілі працівники переконані у безкорисності спорів з колишнім роботодавцем або ж не знають про можливість захисту свого права.

Українське законодавство передбачає широкий спектр дій для колишнього працівника чи робітника у разі незаконного звільнення чи не виплати заробітної плати. В юриспруденції існує два шляхи вирішення трудових спорів – це досудове та судове вирішення. Що стосується судового розгляду трудових спорів, то звернутися з позовом про порушення трудових прав може будь-яка особа, яка вважає, що її права порушили.

Право на звернення до суду для вирішення трудових спорів закріплено Конституцією України. Так, відповідно до ст.124 Конституції звернутися безпосередньо до суду за розглядом індивідуального трудового спору можуть громадяни (працівники), які вважають, що їхні трудові права було порушено, незалежно від того, чи розглядаються їх трудові спори комісією з трудових спорів.

Судова практика засвідчує, що переважна більшість рішень з трудових спорів ухвалюється на користь позивача.

Пам’ятайте!!! Протягом одного місяця зо дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення або зо дня видачі трудової книжки ви маєте право звернутися до суду з оскарженням вашого звільнення. У разі пропуску цього строку з поважних причин суд може його поновити.

Якщо вас незаконно звільнили з роботи – ви маєте право подати позовну заяву до суду про поновлення на роботі та виплату середньомісячної заробітної плати за весь час вимушеного прогулу.

Особа, яку звільняють, насамперед повинна з’ясувати:

• яке конкретно порушення стало приводом для звільнення;
• чи могло це бути основою для розірвання трудового договору;
• чи раніше щодо неї застосовувалися дисциплінарні стягнення за цю провину;
• чи враховувалися при звільненні ступінь важкості здійсненої провини і заподіяного збитку, обставини, за яких здійснена провина, і досвід попередньої роботи;
• чи не порушений термін розрахунку щодо заробітної платні при звільненні;
• чи видана вчасно і належним чином оформлена трудова книжка.

Знайте! Не можна звільнити працівника в період тимчасової непрацездатності або під час його перебування у відпустці.

Пам’ятайте! Про звільнення працівник повідомляється наказом (розпорядженням) і обов’язково ознайомлюється під розписку.

Трудова книжка повинна бути належним чином оформлена не пізніше ніж наступного дня після звільнення. У трудовій книжці причина звільнення повинна відповідати формулюванням, зазначеним у КЗпП, з посиланням на відповідний пункт і статтю трудового законодавства. При порушенні цього правила зміна формулювання причин звільнення провадиться в судовому порядку.

За грубе порушення законодавства про працю до керівника може бути застосована навіть кримінальна відповідальність. Зокрема, стаття 172 Кримінального кодексу України передбачає кримінальну відповідальність за незаконне звільнення працівника з роботи з особистих мотивів, а також за інше грубе порушення законодавства про працю.

Якщо Ви не знайшли відповіді на свої запитання просимо звертатися до Новомиргородського бюро правової допомоги за адресою: м. Новомиргород, вул. Соборності, 106. Режим роботи: понеділок-п’ятниця з 8:00 до 17:00 год. Тел.: (068)81-955-18, (05256) 4-12-02. Email: novomyrhorodske@legalaid.kr.ua

NB.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018