Наскільки популярно бути поза комунізмом

Коли мова йде про зміну імені, на думку спадає розтиражований в інтернеті сюжет про те, як Кірілл з Підмосков’я неждано для своєї мами став Джессі Пінкманом. Так двадцятирічного хлопця вразило життя героя серіалу про варщиків заборонених речовин, що він неодмінно побажав мати таке ж ім’я. Аарона Пола, котрий зіграв Джессі, всесвітньою павутиною просвітили і попросили дати коментар з приводу такої фанатської рішучості. Актор серіалу «В усі тяжкі» підбадьорив хлопця і запропонував при нагоді зустрітися. А мама? Мама, на коментар сина про те, що в його житті після пропечатки нового імені одразу настала біла смуга, здивувалася: ну що хорошого у звільнені з роботи, одразу після того, як керівництву стало відомо про зміну імені свого підлеглого?

Такими казусами часом обертається наше прагнення до змін.

Якими іменами нині популярно називати чи модно змінювати своє ім’я і як декомунізуються громадяни розповіла начальник Новомиргородського відділу РАЦСу Оксана Крикотненко:

– Дійсно, на імена існує мода. Ви можете самі це прослідкувати, попитавши у знайомих, як вони називають своїх немовлят. Обирають для дітей імена і звичні, і неординарні майже з однаковим завзяттям. Наприклад, ім’я Матвій зараз популярне, але воно по частоті поступається Олександру, – коментує Оксана Крикотненко. – З іншого боку, дівчачий варіант імені – Олександра, користується ще більшим попитом. В рази хлопчиків Валеріїв менше ніж дівчаток Лєр, така тенденція може чекати і на Сашків. Традиційно поширені серед хлопчачих імен – Максим, Дмитро, Іван, Євгеній, Артем, Назар.

Видаємо свідоцтва також Захаріям, Самуїлам; російські варіанти – Нікіта, Кірілл за побажанням батьків теж приймаємо. Повертаються застарілі – Аріна, Устіна. Також протягом десятиліття в рейтингу популярних тримаються дівчачі – Софія, Діана, Єлизавета, Злата, Анастасія.

Зміни не в іменах, а в прізвищах трапляються. На панівну частину жінок чекає перехід на прізвище чоловіка по шлюбі. Дівоче прізвище собі мало хто залишає, і лише з поважних причин. Так, наприклад, часто чинять місцеві бізнес-леді.

Як виявляється, новомиргородці – народ консервативний. Похизуватися рішучістю перейти на ім’я кумира ми не славимося. Виняткове місце, вже серед дорослої частини населення, займає ім’я Юрій. Захоплені подвигом Гагаріна, молоді батьки, починаючи з 1961 року, своїх синів величали Юріями. І це був дійсно бум. Як самої особистості космонавта, так і його імені.

Наразі суспільство декомунізується. Згідно з законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», який був прийнятий Верховною Радою України 9 квітня 2015 року, зміні назв підлягають географічні назви та назви вулиць і підприємств населених пунктів України, що мають комуністичне походження.

Український інститут національної пам’яті оприлюднив список із 520 осіб, чия діяльність підпадає під дію законів про декомунізацію. Не йде мова лише про тих, хто записаний за іменами радянського походження, такими, як Ленінід від «Ленинские идеи», Рой – «Революция Октябрь Интернационал» та інші:

– Можу пригадати імена соціалістичного походження, що траплялися в післявоєнних записах – Кіма та Октябрина. Серед таких давніх записів, – додає начальниця РАЦСу, – на нас чекає багато відкритів. Для сучасної людини там, кажучи по простому: мох, трава і Гапка крива. Не зважаючи на нові порядки в державі, що тоді встановлювалися, люди продовжували називати своїх дітей за святками, обирали їм не тільки імена новітнього походження, але й староцерковні: Євдокія, Агрипіна, Василика, Агафон, Влас. Погодьтеся, вони ріжуть наш слух не менше, ніж Тракторина чи Авангард.

Своєрідна специфіка, за словами Оксани Крикотненко, раніше панувала в новомиргородському Златополі – єврейські імена для тутешніх мешканців не в новину: Хаїм, Нехама, Хусні.

Виходить, що не зважаючи на всі політичні бурі, що кардинально змінюють курс простої людини, новомиргородці та жителі району залишаються вірними собі – обирають імена за велінням серця. А ті, кого все-таки нарекли Догнатіями, давно змирилися зі своїм хрестом.

Ірина Правиленко.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019