Найцікавіше зі світової боротьби з алкоголізмом

Алкоголізм та його наслідки стали однією з найрозповсюдженіших причин смертності. Більше людей гине тільки від серцево-судинних та онкологічних захворювань. А ставлення держави до алкогольних напоїв у різні часи було різним.

Держава вимагає пити. Народ опирається…

На території України за часів Російської імперії придушували… антиалкологольні бунти! Росія одержувала до 40% бюджету від споювання свого народу (для порівняння – європейські країни одержували таким чином від 7 до 24 відсотків державної казни).

Івану IV Грозному приписують винахід шинків, питних будинків. При ньому вони відкривалися по всіх містах і селах, а левова частка виручки йшла в кремлівську казну.

У різний час держава то повністю тримала в своїх руках питний промисел, то частково його відпускала, наприклад, певний час активно споювали народ монастирі, які виробляли спиртні напої. Але держава мала солідну вигоду. І не тільки в рублях. Імператриця Катерина ІІ говорила: «П’яним народом легше керувати».

У серпні 1858 року в Віленській та Ковенській губерніях, найзахідніших в імперії, селяни поча збиратися в дружини і громити шинки. На в’їздах у населені пункти з’являлися плакати з написом: «Ми не п’ємо!» Цілим селом чоловіки давали один одному зобов’язання не вживати спиртного, а перед питущими будинками, траплялося, стояла цілодобова вахта і нікого в них не пускала.

Міністр фінансів Олександр Княжевич спеціальним указом заборонив тверезницькі сходи і велів «існуючі вироки про утримання від вина знищити і надалі не допускати». Проте в травні 1859 року прихильники тверезості стали громити питні заклади вже в Поволжі, Приураллі і центрі Росії. Тільки у Вольському повіті Саратовської губернії спалили 37 шинків. Бунти довелося втихомирювати військами. У повсталих тверезників стріляли. Заарештованих судили, причому зверху видали рекомендацію покарати бунтівників, які закликали «до тверезості без офіційного на те дозволу».

Солдатів, які брали участь у тверезницьких заходах, «по суду велено було, позбавивши всіх прав стану, а нижніх чинів — медалей і нашивок за беспорочну службу, у кого такі є, покарати шпіцрутенами через 100 чоловік, по 5 раз, і заслати в каторжну роботу на заводах на 4 роки». У в’язницю і на каторгу відправили 11 тис. борців за тверезість.

Україна для імперії була не тільки житницею, але і «спиртовницею». Особливо коли на поля прийшли цукрові буряки. Але повального пияцтва тут не помічали навіть скрупульозні медики. До 1913 році в Україні вироблялося 6,5 л горілки на душу населення, включаючи дітей. Але тут же почалася нова хвиля боротьби зі спиртним.

Перше товариство тверезості заснували в 1874 році в селі Дейкалівка Полтавської губернії. До 1914 року у всій імперії діяло вже 400 таких організацій. Однак насадити народу думку, що алкоголь – це просто спосіб розслабитися, держава у результаті тривалої боротьби все-таки змогла… Зараз 5% українського бюджету дає саме галузь виробництва алкоголю.

Великобританія: від пропаганди до заборон і в зворотньому напрямку

Відомий напій джин вигадали аптекарі і він використовувався у якості імуностимулятора для солдат. Напій незабаром так сподобався, що його почали виготовляти з доступної по ціні пшениці, а споживання набуло загрозливих масштабів. Спроби обмежити споживання джину призводили до бунтів. Та й неможливо було повністю відмовитися від напою, адже на той момент Британія активно колонізувала тропічні країни й випускала для колонізаторів джин з хініном, який полегшував перебіг малярії. Врешті джин почали активно замінювати елем.

Та промисловість потребувала здорових чоловіків, які б не страждали від алкогольної залежності. У результаті фабриканти почали розвивати… туризм вихідного дня, а громадські активісти – пропагувати безалкогольні пікніки. Такий туризм робили максимально доступним і він став настільки популярним, що дав активний поштовх розвитку пасажирського залізничного сполучення у Великобританії!

Зараз ця країна все-таки вважається однією з «найбільш питущих». Проте останнім часом ель різко здає позиції і для його пропаганди проводять тематичні фестивалі, щоб зберегти традиції споживання національного напою.

А змушують закриватися паби заклади китайської, японської та іншої екзотичної їжі, які дуже подобаються англійцям.

Алкоголь як система благодійності

У Швеції, починаючи з кінця ХІХ століття, суть алкогольної політики полягала в тому, що право на поширення алкоголю належала філантропічній організації, податки з продажу алкоголю йшли на благоустрій міст, а сам момент продажу супроводжувався відволікаючими маневрами: в місцях поширення алкоголю були також чайні, і обов’язково подавалася закуска.

В Індії з алкоголіками мають боротися дружини

В Індії дівчатам, які збираються заміж, міністр соцсправедлівості і розвитку сільських районів країни Гопал Бхаргава подарував бейсбольні бити. На кожній з них написано «Для биття п’яниць» і «Поліції стояти осторонь». Такий незвичайний презент отримали сім сотень майбутніх дружин. Міністр порадив жінкам активно користуватися подарунком. За його словами, бита допоможе у тому випадку, якщо вмовляння на любителів оковитої не діятимуть.

Якщо не виходить боротися з алкоголем, можна боротися з наслідками!

Корейській компанії LG удалося створити мобільний телефон, який не дозволить здійснювати дзвінки і відправляти СМС у випадку, якщо власник телефону п’яний. Це стало можливо завдяки вбудованому алкотестеру, який буде стежити за ступенем сп’яніння користувача.

Крім попередження про небезпеку водіння транспортних засобів, цей мобільний, у залежності від налаштувань, може заблокувати виклики на визначені номери з записної книжки. На випадок, щоб не наговорити в п’яному стані зайвого начальству.

NB.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019