Мочіть манту, ходіть без бахіл

З 2016 року Уляна Супрун виконує обов’язки міністра охорони здоров’я. Цьогоріч вона почала активно розвінчувати медичні міфи. Кожен пост міністерки у Facebook викликає неабиякий ажіотаж: одні обурюються, скаржаться, не вірять інформації, інші – дякують. Головне – і ті, й інші активно коментують.

Манту можна мочити

Реакція Манту – один із найважливіших імунологічних тестів. Він дозволяє запідозрити наявність палички Коха в організмі й узагалі перевірити схильність до туберкульозу. Показово, що Україна – друга в Європі за рівнем захворюваності. Саме тому щороку школярам роблять тести на недугу й суворо наказують не мочити місце уколу. Діти, шукаючи причину такої заборони, придумують найнеймовірніші її наслідки – від невідомого захворювання до смерті. 25 лютого Супрун написала, що пробу Манту можна мочити. Тим самим вона, як потім зізнавалися коментатори, “перевернула з ніг на голову цілий світ”.

“Чимало людей вважають, ніби вода на шкірі може вплинути на реакцію організму, папула від ін’єкції збільшиться та результат проби хибно покаже, що людина інфікована. Це не так”, – пояснила міністерка.

Вона аргументувала, що ін’єкція туберкуліну вводиться підшкірно – вода туди сама по собі не проникає. Отже, пробу Манту мочити можна, але терти її чи дряпати справді не слід.

Перекис водню не знезаражує рани

Перекис водню є в аптечці чи не кожного українця. Його використовують, коли треба обробити невеличкі поранення. Однак, запевняє пані Супрун, перекис не знезаражує, а тим більше не загоює рани. Ба більше, якщо промивати цим розчином глибокі поранення, то кисень, що виділяється від реакції із кров’ю, може потрапити до судин і перекрити кровотік – спричинити емболію.

“У спеціалізованій міжнародній літературі ви не знайдете жодного доказу ефективності 3% розчину перекису водню. Подіє розчин із концентрацією 30% і вище, але він спричинить хімічний опік”, – вважає міністерка.

Тобто, перекис водню не набагато дієвіший, аніж проточна вода.

Вегето-судинна дистонія і дисбактеріоз – не діагнози, а синдроми

27 березня міністерка написала, що діагноз ВСД – “великий совєтский міф”. Насправді ж, це лише синдром.

“Під ним, як під парасолькою, ховається цілий комплекс симптомів, <…> що можуть свідчити про кілька різних хвороб. Їх можна виявити лише після ґрунтовних обстежень”, – аргументувала Супрун.

За її словами, дисфункція вегетативної нервової системи – вторинний наслідок хвороби. Щоб виявити недугу, слід зробити чимало аналізів. Якщо вони не допоможуть, треба звернутися до психолога або психіатра.

Допис міністерки викликав неабиякий ажіотаж: одні коментатори не повірили “руйнівниці міфів”, інші почали скаржитися, що лікують ВСД роками.

Ще дужче шокував населення пост про дисбактеріоз. У ньому Уляна Супрун стверджує, що в міжнародній медицині немає такого діагнозу. Тоді як українські лікарі ставлять дисбактеріоз, коли аналізи показують, що поганих бактерій в організмі людини більше, ніж хороших.

“Нема єдиних стандартів, який показник кількості та видів бактерій можна назвати нормою, а який дисбіозом. У кожному організмі існує власне, оптимальне співвідношення “мікромешканців”, а їхній якісний і кількісний склад – унікальний”, – говорить Супрун.

Тобто, дисбактеріоз, як і ВСД, це лише синдром інших хвороб. Наприклад, синдрому подразненого кишківника, коліків у новонароджених, лактазної недостатності, кишкової інфекції. Ба більше, це може бути нормальним станом організму.

Протяг не викликає хворобу, а сидіння на холодному – цистит

“Зачиніть вікно – мені дує” або “відчиніть вікно – мені жарко” – ці фрази постійно звучать у громадському транспортні. Прибічники закритих вікон бояться захворіють через протяг. Супрун натомість говорить, що недугу спричинюють інфекції, які є в повітрі, а не сам протяг.

“Якщо його постійно уникати, ви навпаки зробите себе вразливішим – гірше сприйматимете перепади температури повітря та можете швидше підхопити застуду”, – каже міністерка. І додає, що слід уникати тривалого переохолодження або сильних потоків повітря, спрямованих в область шиї чи обличчя.

“Тоді й за 10 хвилин можна захворіти. Це загрожує запаленням м’язів, нервів та може активізувати збудники хвороб, які є в організмі”, – констатує Супрун.

Якщо говорити про сидіння на холодній поверхні, то варто пам’ятати – це не призводить до запалення сечового міхура (циститу). Хвороба може виникнути, коли людина протягом тривалого часу перебуває на вулиці в люті морози, або коли температура вища за нуль, але висока вологість повітря і сильний вітер постійно дме на відкриту частину тіла. Водночас сидіння на холодній поверхні може викликати відчуття потреби частого сечовипускання. Але воно швидко мине, варто лише зігрітися.

Супрун додає, якщо ви відчуваєте біль під час сечовипускання, значить маєте проблему ніяк не пов’язану з сидінням.

Остеохондроз та інші проблеми спини: про що вам брехали

Остеохондроз в Україні та світі – абсолютно різі речі. Якщо за кордоном, пише Супрун, остеохондроз – це група рідкісних захворювань, то у нас цей діагноз ставлять майже усім пацієнтам, які скаржаться на біль у спині.

“Як результат, для лікування призначається дообстеження (рентген, МРТ), знеболювальні препарати та інші дороговартісні методи, що в цілому досить сильно б’ють по кишені пацієнтів”, – констатує міністерка.

Тоді як біль у спині може виникати через серйозні патології хребта, захворювання внутрішніх органів.

Ще один міф – “зміщений” диск хребта. Як каже пані Супрун, він не може вилетіти, адже будова хребта повністю виключає таку можливість, тому і вправити його не можливо.

“Хоча іноді пацієнти заперечують: “що ж тоді клацнуло в спині, коли мануальний терапевт начебто вправляв мені диск?” Насправді, хрускіт або клацання виробляють міжхребцеві суглоби (а в грудному відділі ще і реберно-хребетні суглоби). Як і при клацанні в суглобах пальців рук”, – наголошує Супрун. Саме тому мануальним терапевтам, які обіцяють “вправити диски чи хребці”, довіряти не варто.

Не слід вірити й експертам, які розбивають солі у хребті. Адже “за “відкладення солей” приймають видимі на рентгені шиповидні і дзьобовидні вирости на хребцях”. Це реакція організму на старіння. До того ж, вирости є кістковою тканиною, тому якось розбити, розчинити чи розім’яти їх неможливо.

Хрустіти пальцями? Можна!

Любителів похрустіти пальцями лякають, що через звичку у них труситимуться руки або навіть розвинеться артрит. Тоді як українська міністерка констатує, максимальна шкода від хрустіння – припухлість рук і м’язова слабкість. Для підтвердження пані Супрун згадує про експеримент американського лікаря Дональда Унгера. Він протягом півстоліття двічі на день хрустів суглобами на лівій руці – загалом 36 500 разів. Науковець хотів перевірити, чи виникнуть розбіжності між кінцівками. Після завершення дослідження, Унгера не виявив симптомів артриту або будь-яких відмінностей між руками.

Бахіли в минулому

Носити бахіли в лікарні не обов’язково – це одне з останніх тверджень, що Уляна Супрун опублікувала на своїй сторінці.

“У жодних нормативних документах в Україні немає вимог, які зобов’язують пацієнтів та відвідувачів одягати бахіли в усіх приміщеннях лікарень”, – наголошує міністерка.

Вона додає, що бахіли варто носити лише в операційних і приміщеннях, де проводять інвазивні втручання. У всіх інших випадках їх змушують одягнути, щоб санітарки менше прибирали, або щоб заробити коштів від продажу бахіл.

Чи погоджуються лікарі з “розвінчувачкою міфів”

Руйнування міфів – нормальна річ, вважає лікар, засновник SQLAB Святослав Ханенко. Він каже, що таких діагнозів як дисбактеріоз, ВСД, остеохондроз дійсно не існує, але є симптоми і синдроми. Тобто, додає, це не означає, що якщо немає діагнозів, то слід забути про ці явища.

“Сучасна діагнозорієнтована медицина заходить у глухий кут. На зміну їй приходить симптомальна й синдромальна діагностика. Наприклад, візьмемо метаболічний синдром. Унаслідок нього у людини розвивається ожиріння з гіперхолестеринемією, що призводить до підвищеного тиску, інфаркту, інсульту, діабету другого типу, подагри. Тому, якщо розглядати недугу за окремими діагнозами, то лікування може ще більше поглибити проблему: рівень холестерину зменшуватиметься, але побічні дії від препаратів «вдарять» по ниркам і печінці. А якщо лікувати метаболічний синдром розуміючи, що у нього один корінь і три прояви, то буде результат. Аналогічна ситуація з синдромами, про які говорить Супрун”, – розповідає пан Святослав.

Він додає, що будь-яку проблему слід розглядати комплексно. Адже синдром може означати багато діагнозів, і навпаки: багато діагнозів – один синдром.

Із тим, що ВСД і дисбактеріоз – лише синдроми згодна й лікар-невролог Марина Шкурко.

“Їх дійсно ставлять, коли не можуть виявити причини недуги”, – говорить пані Марина.

Водночас вона не погоджується, що перекис водню не дієвіший за воду. Лікарка вважає: перекис знезаражує рану, знежирює її, у нього є явні корисні властивості. Для первинної обробки він підходить ідеально.

Загалом розвінчування міфів міністеркою пані Марина оцінює позитивно.

“Це громадська діяльність, що ніби наближує її до людей. Тим самим вона хоче завоювати їхню довіру. Мені такий спосіб здається хорошим. Але я б фільтрувала подану інформацію. Міністр має писати про серйозніші речі: остеохондроз – чудово, але про хрустіння пальцями може розповісти будь-хто. Треба більше говорити про напрямки лікування, де пацієнти витрачають чималі кошти”, – акцентує Марина Шкурко.

Із нею дещо не погоджується головний лікар Київського міського центру здоров’я Отто Стойка. Він вважає, що писати слід про прості речі.

“Адже, наприклад, люди часто хрустять пальцями. Цим спекулюють різноманітні цілителі та мануальщики. Вони кажуть “ви хрустите пальцями – маєте проблеми”. Тоді як насправді людей лише розводять на гроші”, – пояснює лікар.

Він додає, що уважно читає усі дописи Уляни Супрун.

“Приємно здивований, що інформацію подають легко і зрозуміло. З усіма зруйнованими міфами погоджуюся, хоча деякі з них – неочікувані. Але, зважаючи на клінічну логіку, цілком правильні. Чим більше буде просвітницької інформації, тим корисніше для людей. Тим паче, коли ця інформація – якісна й написана не канцелярською мовою”.

Маруся Лагута   (Новомиргородщина)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019