Коли педагоги одержують смайлики

Новомиргородська ЗШ №3 наважилася на експеримент і цього року набрала два класи, які навчаються за програмою «Інтелект України». Нещодавно саме у ці класи завітали на екскурсію дошкільнята, а також представники NB, щоб поцікавитися першими результатами навчання за новими методиками.

«Заходь! У нас все можна!»

Саме такий напис зустрічає на дверях класу, де навчаються за новою програмою. На відміну від інших красів, смайлики тут одержує вчителька – Людмила Гавриленко, у якої на руці наліпка від учнів. А батьки раді, що свого часу наважилися ризикнути й віддати малюків на експериментальне навчання.

– Діти дуже добре сприймають все в ігрових завданнях, – розповідає мама першокласника Наталя Криса. – Батьки не стільки навчають дітей, скільки навчаються з дітьми. Дуже подобається те, що дітям не доводиться носити важкі портфелі – основна частина інформації – у робочих зошитах. Все, що треба для навчання, важить до кілограма. А підручники, за якими навчаються за стандартною програмою, важать 4-5 кілограмів! Це велике навантаження на хребет першокласника.

– Я бачу, що дитина вивчає ті поняття з географії, які ми вивчали у 5-6 класах! – підкреслює ще одна мама Марія Калинюк. – І їм це подобається.

– Значна частина завдань заснована на логіці, – описує процес Людмила Володимирівна. – Задачі на логіку викликають труднощі іноді навіть у дорослих. Вони вимагають уваги. Наприклад, така задача: «У місто їдуть три машини, назустріч їм – чотири вантажівки. Скільки всього машин їде в місто?». Для вирішення такої задачі мало вміти додавати й віднімати, треба мати просторове мислення. І це – для першого класу!

Читають діти вже зараз дуже добре. По-перше, для читання пропонують зовсім інші тексти. У звичайній читанці – «Колобок», «Ріпка», які вже нецікаві школярам. А в цих книгах – літературні твори цікавіші. Казки – і українські, і зарубіжні. Дуже цікава робота над покращенням техніки читання – ми озвучуємо мультфільми. Якщо дитина читає досить швидко, то текст вдало накладається на дійство, що його показує монітор. Результати вражають: у перший клас до нас прийшли діти, з яких майже ніхто взагалі не вмів читати. Зараз швидкість читання при повному осмисленні прочитаного становить у багатьох 45-49 слів на хвилину. Це при тому, що нормою вважається 30 слів на хвилину у кінці навчального року – тобто в травні!

Додам, що у клас прийшли попри оголошений відбір всі бажаючі. Тобто всі успіхи – це результат роботи за новими методиками.

Я у батьків прошу тільки одного – не пропускати занять, відсутність допускається тільки у випадку важливих причин.

«Інтелект України» чи «Нова українська школа»?

Наступного року фактично у цій школі будуть змагатися у результативності дві схожі програми – «Інтелект України» та «Нова українська школа». Будуть набирати учнів і в такий, і в такий класи.

– Нова українська школа має подібну методику викладання, – розповідає директор ЗШ №3 Тетяна Свистунова. – Програма «Інтелект України» з‘явилася в 2008 році, за цей час продумали все до дрібниць, створили купу наочності, роликів, навчальних пісеньок тощо.

Щомісяця школа одержує мішки таких матеріалів. А от нова українська школа поки що в стадії становлення. Зате у ній передбачена програма партнерства, відповідно до якої існують три рівноправні сторони, що несуть відповідальність за освіту – вчителі, учні та їх батьки. Ми навіть не очікували, що батьки з такою готовністю відгукнуться на пропозицію співпраці! Зараз створено 9 комітетів, батьки висовують чимало пропозицій. Наприклад, хочемо створити спільний театр батьків та учнів, батьки готові проводити майстер-класи та гурткову роботу.

Наша школа – опорна. До нас завдяки участі в експериментальні програмі приїжджають переймати досвід з усієї області! А мені дуже шкода, що всі здобутки ми не можемо запровадити у своїх філіях. Є прекрасні сільські навчальні заклади, проте експериментальна програма ставить жорсткі обмеження – якщо учні захочуть, вони повинні мати можливість перейти у звичайний клас. А в сільських школах неможливо сформувати по два класи. Саме тому відмовили Канізькій школі – директор її стукав у всі двері, всіляко доводив спроможність школи, навіть знайшов спонсорів, які готові були взяти на себе всі витрати, що виникали б при запровадженні нових методик. Проте мала кількість учнів не дозволила навчальному закладу взяти участь у проекті.

Ми не можемо змінити ці обмеження для малокомплектних шкіл. Але хочемо запровадити досвід Олександрійського району, де провідні вчителі регулярно виїжджають у села і періодично проводять і заняття для сільських учнів, і майстер-класи для вчителів.

Наша робота з запровадження нововведень тільки починається!

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019