Коли час грає проти

Про златопільські катакомби чули, напевне, чи не всі новомиргородці. Чули про вражаючі їх розміри, де можна було розминутися вершникам, про глибину їх залягання, найбільша, стверджують місцеві знавці під автостанцією – приблизно дев’ять метрів. Чули, але не бачили.

Хоча декому “щастипо” їх побачити, коли вони нагадували про себе провалами біля будинків та на подвір’ї. Хтось справлявся з цією проблемою самостійно, а декому, у зв’язку зі складністю і великими обсягами робіт, доводилося звертатися за допомогою до влади. Та після невдалих спроб так і залишали свої будинки на поталу природнім катаклізмам. Але під багатоквартирними будинками катакомби ще не обвалювалися.

Та минулого тижня це сталося. Провалилася катакомба під двоповерховим будинком прямісінько біля приміщення міської ради. Будинок затрішав. Коли мешканці опустилися до підвалу, то побачили, що фундаментний блок висить у повітрі, а через щілину, яка утворилася між блоками, проглядається підземний хід. Мешканці будинку забили тривогу і відразу подалися до міської ради з проханням зупинити процес обвалу катакомби, інакше будинок завалиться. Там, напевне засумнівавшись у своїх можливостях, направили їх до районної державної адміністрації.

В адміністрації від жителів будинку не відмахнулися, але особливо і не допомогли. Адже видатки з районного бюджету Чітко регламентовані. І районна комнсія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацїи, яка розглядає можливість використання коштів резервного фонду, лише констатувала той факт, що будинок не входить у визначений перелік об’єктів, на які виділяються кошти фонду у разі виникнення надзвичайної ситуаціі (його руйнування). Такий закон, і комісія його не змінить. Тож комісія розробила заходи евакуації мешканців квартир будинку та узгодила взаємодію з виконавцями заходів.

Представники міської ради, які були на черговому засіданні комісії розуміють серйозність ситуації, але нарікають на відсутність коштів, необхідних для обстеження катакомби та ліквідації наслідків її обвалу.

Що робити мешканцям будинку так і залишилося незрозумілим. Катакомба знаходиться на землях міської ради, земля під будинком також в управлінні міської ради. Більша частина податків, які сплачують мешканці будинку, надходять до міської ради, тож, начебто, цією проблемою повинна займатися міська рада. Але поки що якихось активних дій зі сторони органу місцевого самоврядування, який обирали і мешканці постраждалого будинку, не спостерігається. Обранці лише кивають в сторону адміністрації.

А катакомба продовжує свій рух. Просіли ше два фундаментних блоки під стіною будинку. По квартирам пішли тріщини. 3 однієї квартири вже відселилися її мешканці. Добре, що є куди. В підвал під будинком заходити також боязко та доводиться – там зберігається консервація господарські та побутові речі. По тріснутим стінам проходять комунікації, які забезпечують функціонування будинку і за ними потрібно Здійснювати нагляд. Ситуація критична.

Поки чиновники виправдовуються відсутністю коштів, катакомба свою справу робить.

Тож мешканці будинку звернулися за допомогою в громадську приймальню до депутата районної ради Володимира Вакуленка. Депутат, вислухавши їх, запропонував звернутися до телевізійного каналу 1+1, з метою розголосу проблеми. Отримавши схвалення, відразу зателефонував та домовився про час і дату їхнього приїзду. Ті приїхали відразу, на ранок наступного дня, і були вражені побаченим. Гостроти враженням додали розповіді мешканців квартир. Розповіли про свої страхи, які приходять вночі, коли будинок тріщить, позбавляючи сну.

Згадали за “Камази” з буряками, які проїжджають поруч з будинком та прискорюють обвал катакомби та руйнування самого будинку. Поінформували, що б’ються з цією проблемою вже не першии рік, але ця боротьба ні до чого не призвела. Між місцевою владою та жителями не тільки цього будинку, але й всієї вулиці, які також є заручниками цієї ситуації, стоить глуха стіна нерозуміння.

Головною ж причиною обвалу катакомби стала вода з мережі водопроводу комунальното підприємства. 3 прорваної труби вода, що раніше “випирала” на поверхню, цього разу знайшла потаємний шлях до катакомби і безконтрольно лилася туди поки та не обвалилася.

Чому комунальники не відстежили втрату значних об’ємів води, які лягли їм на збиток, також питання. Можливо вода з цієї труби стала причиною ще кількох провалів, які сталися трохи нижче по вулиці. Чоловік, біля подвір’я якого утворилася прогалина, опускався нею в катакомбу, казав шо вона доволі висока. Він брав лопату в руку і ледве діставав склепіння. Причому, зріст чоловіка ближче до двох метрів! І нічим вони не укріплені, просто викопані в глині.

Інший чоловік, який працював маркшейдером на шахті і має достатньо досвіду у сфері утримання та функціонування підземних проходів, висунув ще одну версію, чому відбуваються обвали.

3а словами Петра Озерова, місцевого, але відомого на всю Україну краєзнавця, входи в катакомби позасипали,а раніше вони мали дуже складну схему вентиляціі і весь час були сухими. Зараз же, коли вентиляція порушена та до того ж ще й вода потрапляє в катакомби, накопичується багато вологи, яка “роз’їдає” стіни та склепіння підземних ходів і вони рушаться. Тож засипаючи ходи і првалля ми додатково стимулюємо та пришвидшуємо процес їх руйнування.

Далі люди розповіли про свої походеньки по владним кабінетам, які поки що не дали фактично ніяких результатів. Спостерігається якась неузгодженість дій між чиновниками, які посилаються на відсутність по вивноважень та механізму виділення коштів на ліквідацію цієї ситуації.

Ми провели візуальне обстеження, підготували необхідний пакет документів і передали на районну комісію з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвіічайних ситуацій”, – розповідає Новомиргородський міський голова кореспондентам ТСН. А про висновок комісії стосовно виділення коштів відомо з початку статті. Так питання і зависпо.

Телевізійники спрацювали оперативно. Цього ж вечора відзнятий сюжет вийшов в ефір і отримав своє продовження в інтернеті, де проблема будинку відійшла в сторону, розмазалася, а основним месоджем було те, що місто може піти під землю.

Та ще до завершення трудового дня і виходу репортажу в ефір, була в чергове скликана комісія, яка працювала ще години дві поза робочим часом.

Спочатку ніяк не можна було досягнути спільного бачення проблеми. Потім непорозуміння виникали при розгляді окремих питань. Щодо фінансування, то взагалі виникали нездоланні протиріччя. Та, можливо, втома і близькість вечора, на який були в кожного свої плани, все таки допомогли досягнути згоди у спірних питаннях.

Тож міський голова згодився розробити місцеву програму по усуненню наспідків руйнації катакомби при умові співфінансування з районного бюджету і дольової участі мешканців постраждалого будинку.

Та розроблення програми це справа не одного дня. Необхідно узгодити всі деталі співпраці, механізм реалізації заходів, порядок фінансування, допьову участь кожного суб’єкта програми. Згодом затвердити програму на сесії міської ради, питання на розгляд до якої (згідно діючого законодавства) вносяться за двадцять робочих днів. Підтвердити свою участь в програмі та визначити розмір фінансування зі свого бюджету районна рада повинна вже на своїй сесії.

Визначитися з виконавцем дещо легше. Він у нас є. Це місцеве підприємство “Будсервіс-А”. І лише тоді можна буде розпочинати роботи. Тому мешканцям будинку, напевне, вже сьогодні потрібно думати над вирішенням своєї проблеми самостійно. Звертатися до експерта, до проектантів, 60 поки вони дочекаються бюджетних коштів, може статися так, що катакомбу доведеться загортати уламками власного зруйнованого помешкання.

Юрій Стоянов. (Новомиргородщина)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019