Катакомби сповільненої дії

Цього тижня златопільські катакомби знову нагадали про себе.

На повороті з вул. Леніна на вул. Дудченка просів ґрунт. Перед одним з будинків світить яма 1,5×2,20. Яма чергова, бо просідає златопільська земля то тут, то там – постійно. Шкоди підземні катакомби завдають різної: комусь – лишень присипати провалля траплялась нагода, але є серед місцевих і ті, кому надвірні будівлі довелося наново зводити. Хто наступним буде за голову братись, вираховуючи завдані збитки – невідомо. Адже катакомби по своїй суті – це бомба сповільненої дії, і стосується вона кожного.

Старий Златопіль – не єдине місто, що має столітні підземелля. Проблеми раптового просідання, відшкодування збитків, а найголовніше – дослідження, яке дозволить розробити план дій, щоб уникнути рано чи пізно нещастя, вирішували Одеса, Миколаїв та Умань. Катакомби обох обласних центрів були утворені під час градобудівництва. Каміння в Миколаєві та вапняк в Одесі видобували спеціально під зведення міст. Так утворилися цілі лабіринти. Уманські катакомби прогризалися за часів Потоцьких.

Має Умань особисту хроніку катастроф, пов’язаних з катакомбами: 1922, 1948, 1950 – обвали дороги неподалік міської пошти; 1932 – унаслідок осідання ґрунту за міським базаром розвалилися два будинки; 1953 – на території тюрми на вул. Ленінській утворилося провалля завдовжки 15 метрів ходом завширшки близько 7 метрів; 1954 – обвал біля житлового будинку на вул. Коммолоді; 1955 – під час земляних робіт на розі вулиць Шолом-Алейхема і Челюскінців виявлено нагромадження скелетів і предметів вжитку: свідчення подій 1674-1677 років; 1955 – проводячи земляні роботи на будівництві заводу «Мегометр», будівельники виявляють кілька шахт, у тому числі – й колодязь, куди гайдамаки скинули всіх учнів католицької школи. 2008 – при будівництві фундаменту «Dom de Luxe» на центральній площі будівельники зіткнулися з сильним просіданням ґрунту та вимушені були використовувати спецтехнології.

Катакомби Миколаєва вдвічі небезпечніші за інші – багато підземних вулиць заповнені водою, тож дослідникам ходів не раз доводилося просто брести.

Одеські чиновники давно і серйозно ставляться до вивчення підземних ходів. У 1960-і роки в Одесі створене протизсувове управління, одним із завдань якого було вивчення катакомб і усунення їх негативного впливу на місто. У 1965 р. організована молодіжна експедиція «Пошук», яка уже понад 40 років вивчає підземні лабіринти. Крім того, вивчають їх спелеологи міста, Одеський національний університет, Центр інженерних пошуків НАН України та ін. У 2001 році фірма «Гідрогеосервіс» розпочала комплексні дослідження катакомб із застосуванням сучасних методів геофізики, буріння, телеметрії.

Та окрім цього, Одеса свою проблему перетворила на екскурсійну розвагу – частково катакомби заробляють самі на себе. Розумний вихід завжди є, його тільки слід відшукати.

А златопільська бомба продовжує цокати. На довговічність лабіринтів, які викопані у грунті, сподіватися не доводиться, навіть досліджувати їх – просто страшно.

Чекаємо?

Ірина Правиленко.  (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019