Історія стукає знизу…

Не для красного слівця, а заради вашої безпеки повідомляємо про ще один розлом, котрий утворився через підземні катакомби.

Майже місяць тому у тупику навпроти шкірзаводу, на присадибній ділянці 100-го будинку сам собою просів ґрунт. Місцеві вже встигли добре обстежити новоутворену дірку в землі. В нагоді стала нівелірувальна рейка. Завдяки їй зафіксовано глибину по верхньому шару просідання – 3 метри. Але внизу темніє цілий хід, і його глибина може сягати ще трьох метрів.

Каверза полягає в тому, що невідомо: чи йде хід під будинок. Адже це може перерости в проблему значно більшого рівня. Поки що для засипки ями міська рада господарям садиби виділила два причепи землі.

Як згадують старожили Златополя, такі неждані впадини почали утворюватися з 1964 року. Зима була вдатною і сніжні кучугури лежали трохи не до Теплого Олекси. Почав танути великий об’єм снігу – почала валитися земля під ним.

В кінці 70-х років старенька жіночка звернулася за допомогою по загортанню ями, яка утворилася на городі біля дому по вулиці Шолом Алейхема,10. Міська рада прислала бульдозера і трактор з причепом. Бульдозерист під час виконання робіт по засипці зловив ґаву і під’їхав до провалу ближче, ніж потрібно. Земелька ще раз гупнула, і поглядам присутніх відкрився хід «глечиком». Виявилось, що підземелля в цьому місці було ширшим – таке собі перехрестя двох ходів, в центрі котрого можна було б розминутися. Один хід йшов через двір міської ради у бік районної бібліотеки (там, до речі, минулого року теж з’явився провал), а інший хід вів у бік до кафе «Кавказька полонянка» біля центрального входу на Златопільський ринок.

Знаючи про подібну підступність катакомб, шахтарі – а їх в Новомиргороді вистачає – не гребують можливістю при нагоді обережно дослідити яму.

Так, один з них, отримавши «сюрприз» біля воріт ранньої весни у 1986 році, спустив п’ятиметрову (!) драбину і зітхнув з полегшенням, коли зрозумів, що хід під будинок не йде – далі тупик.

А загальна глибина до підошви ходу була близько восьми метрів. Геометричні розміри ходу – приблизно 1,5 на 2,2 метри, верх тунелю – заокруглений, а в місці провалу була зала діаметром 5,2 метрів з вентиляційною віддушиною діаметром 10 см.

У останній розлом поки що ніхто не спускався…

Ірина Правиленко.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019