Історія пульту дистанційного керування

Яка добра людина винайшла телевізійний пульт? Скажемо спасибі Роберту Адлеру і Юджіну Макдональду. Тим більше, що вони не були розпещені усесвітньою подякою, хоча цілком на неї заслуговують…

Юджін Макдональд створив у 1923 році Zenith Radio Corporation і був її президентом протягом 45 років. Саме його компанія першою здійснила мовлення на АМ- і FM-частотах, в кінці 1930-х років розробила перші дослідні зразки телевізійних приймачів, а в 1948 році випустила перший у світі чорно-білий телевізор.

Юджін Макдональд мріяв позбавити людей від настирливої реклами на телебаченні. Але ідея кабельного ТБ явно випереджала час. Тоді Макдональд вирішив створити такий прилад, який би дозволяв людям перемикатися при появі реклами на інші канали, не встаючи до телевізора. Закінчивши Першу світову війну в чині коммандера, Макдональд вже бачив схожі дистанційні пристрої і вирішив їх реалізувати «на громадянці».

У 1950 р. провідними інженерами Zenith був розроблений і виставлений на продаж перший телевізійний пульт дистанційного керування (ДУ) «Ледар». Це був величезний прорив, але… пристрій підключався до телевізора за допомогою кабелю! Ця обставина немало дратувала як користувачів, так і самого Макдональда. Проблему спробував вирішити інженер Zenith Юджін Полні. У 1955 році поступила в продаж його розробка, але і вона була далека від ідеалу. Телевізор перемикався за допомогою диска на пульті і направленого на телевізор променю. А в кожному кутку телевізора розміщувався фотоелемент, що виконував функції перемикання, включення і виключення.

Але Макдональду хотілося чогось відчутнішого – справжнього корисного винаходу. Він скликав усіх інженерів і поставив завдання – удосконалити пульт дистанційного керування. Керівником розробок був призначений один з провідних інженерів компанії Роберт Адлер. Свою кар’єру він почав у компанії Zenith в 1941 році. Першою ідеєю було використання радіохвиль. Але вони проходять крізь стіну і запросто можуть управляти не лише одним телевізором, але і телевізором сусіда. Другий варіант – звук – теж не здався особливо привабливим. У результаті було вирішено зупинити свій вибір на ультразвуку.

Восени 1956 р. в продаж поступив перший в історії бездротовий пульт дистанційного керування. Протягом багатьох років пульт користувався заслуженою популярністю. Його модель удосконалювалася: спочатку застосовувалися вакуумні трубки, а на початок 1960-х років їх замінили менш громіздкими транзисторами. На початку 1980-х промисловість перейшла на пульти дистанційного керування з інфрачервоними променями. Правда, до цього часу вже було продано більше 9 мільйонів ультразвукових пультів.

У 1997 році цей винахід доктора Адлера був відмічений премією Emmy Американської академії телебачення. Він назавжди змінив наш спосіб життя і нашу електронну промисловість – 99% всіх телевізорів і 100% відеомагнітофонів, що продаються в США, мають в комплекті пульт дистанційного керування. Згідно даних Асоціації побутової електроніки, середня американська сім’я має, принаймні, чотири таких пульта. Це вже не лише пульти до телевізорів, пульти існують і для гаражних дверей, і для камінів, і для кондиціонерів. «Пульт ДУ – це втілення влади», – говорить куратор нью-йоркського музею телебачення і радіо Рон Сміт. Фрейд би напевно теж багато чого сказав про пульт ДУ!..

За словами вдови Роберта Адлера, пульт дистанційного керування не був улюбленим винаходом її чоловіка. Він взагалі рідко дивився телевізор, вважаючи за краще проводити час за книгами. Роберт Адлер – автор 180 винаходів.

І нехай на нашій землі ніколи не переведуться винахідники!

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019