Харчування за бюджетні гроші – яке воно?

Харчування є базовою потребою кожної людини. І якщо влада стверджує, що турбується про нас, то насамперед вона має потурбуватися про якість харчування у тих закладах, де ми можемо на нього розраховувати.

Ми склали рейтинг бюджетних витрат на харчування у різних закладах міста нашого району. Найвищий щабель посідають інтернатні заклади, які перебувають на обласному балансі – спецшкола-інтернат І-ІІІ ступеню (інтернат для дітей з вадами слуху), спецшкола-інтернат І-ІІ ступеню (інтернат інтенсивної педагогічної корекції) та дитячий будинок-інтернат ІІ профілю. Тут з бюджету на продукти, з яких буде приготовано меню, щодня виділяються від 54 до 65 гривень. Що саме повинно бути на столах – вирішується також на рівні області, тому харчування збалансоване.

Дещо нижчими є показники у дошкільних навчальних закладах. У Новомиргородському районі середній показник витрати на харчування у ДНЗ становить 27,36 гривень на день. У дитсадках на території Новомиргородської міської ради батьківський внесок становить 60% від вартості харчування на день, внесок міського бюджету – 40%.

У сільській місцевості ситуація дещо інша – батьки сплачують 40% від вартості харчування, а сільські ради – 60%. Найвища вартість харчування Канежі – 44,81 грн. та Панчевому – 49 грн.

При цьому слід врахувати, що діти у дитсадочках мають можливість вдома поснідати й повечеряти, тому нарікань на якість харчування в закладах дошкільної освіти у принципі немає.

Харчування у загальноосвітніх закладах обходиться бюджетам ще дешевше – 1071 учень 1-4 класів та 150 учнів пільгових категорій мають харчуватися на суму 9,18 гривень на день. Втім, практично всі заклади знайшли альтернативні джерела для того, щоб діти (і не тільки молодших класів) були нагодовані. Батькам було запропоновано здати до шкільної їдальні певну кількість продуктів – картоплі, капусти, цибулі тощо. І це дає можливість годувати дітей повноцінними гарячими обідами.

Сільські ради (хоч і не всі) виділяють кошти на харчування учнів, які навчаються у середніх та старших класах. Наприклад, вирішили профінансувати цю статтю витрат Тишківська, Йосипівська та Петроострівська сільські ради. У деяких випадках проблематично залишати дітей навіть старших класів без гарячого харчування, особливо якщо до школи звозять дітей з кількох сіл і відповідно є діти, у яких навчання разом з дорогою до школи та зі школи забирає майже весь день – і дуже приємно, що про цих дітей турбуються дорослі.

Деякі заклади, як, наприклад, Златопільська гімназія, зробили ставку на підприємців, які постійно утримують столову – і діти при бажанні можуть придбати собі харчування.

Напевне, найгірша ситуація склалася в лікарні. У стаціонарі РТМО «Новомиргородське», за даними наших джерел, пацієнтів мають нагодувати на астрономічну суму – 2,72 гривень на день. А поспілкуватися з керівництвом стаціонару не вийшло через перевірку. Та й що скаже людина, яка ці кошти не виділяє, а лише просить про їхнє виділення?

Що можна придбати за 2,72 гривні на день? Якщо у лікарню потрапляє людина, яка має родичів у Новомиргороді, то вона може розраховувати і на щоденну підтримку з дому, і на можливість (якщо стан здоров’я дозволяє) перебування на денному стаціонарі. Що робити хворому, якщо його привезли на операцію, наприклад, з Дібрівки чи Василівки – і в Новомиргороді близьких у нього немає?

Останніми в рейтингу – та далеко не останніми за станом забезпечення підопічних харчуваннями – є стаціонари терцентру. З бюджетів на харчування самотніх людей похилого віку не виділяється ні копійки, проте кожен підопічний має пенсію, 75% якої йде на його утримання. Середньодобова вартість профінансованого за рахунок цих пенсій харчування становить 31,31 гривень. Звичайно, це мало, тому працівники терцентру включно з керівництвом йдуть з простягнутою рукою до всіх небайдужих.

Щороку з 1 вересня до 3 грудня триває акція «Турбота та милосердя», у рамках якої збирають і продукти (тільки картоплі таким чином виходить зібрати тонну, а то й дві!), і одяг (який дістається не лише мешканцям стаціонару терцентру, але й іншим нужденним), і навіть на вугілля підприємці грошей дали, щоб опалювали приміщення для людей похилого віку не відповідно до виділених з бюджету коштів, а відповідно до примх погоди. За словами керівника тер центру Тетяни Горячко, відступати цьому закладу нікуди – його підопічні не мають турботливих родичів, які принесуть гостинців. І в кого про роботу дійсно болить голова – у того з підопічними все буде гаразд.

Олена Белінська.   (NB)

P.S. А про те, щоб у лікарні було нормальне забезпечення, повинні думати не тільки розпорядники бюджету. Просто тому, що ніхто не знає, коли і на яких умовах може стати її пацієнтом.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019