Гроші під ногами, або як зробити навколишній світ чистішим

Ви теж влітку прибираєте в шафах, перебираєте непотріб і виносите, виносите, виносите до сміттєвого баку? Якщо так, то не поспішайте викидати все! Є можливість заробити!

На міському ринку Новомиргорода відкрилося два пункти прийому вторинної сировини. Тут закуповують макулатуру, плівку, склотару, жерстяні банки, склобій, пластикові пляшки. Працюють пункти щодня з 8.00 до 12.00, вихідні дні – субота, неділя. І щодня біля пунктів досить людно: хтось привіз на легковику макулатуру – старі газети, журнали, книги, прибиральниці прибудинкових територій та ринку здають картонні ящики, склотару, пластикові пляшки, підприємці – пакувальну пластикову плівку. Розрахунок тут же, на місці. За зданий кілограм вторсировини можна заробити від 2 до 10 гривень.

Зрозуміло, що кілограм пластикових пляшок має досить великий обсяг, але, якщо звернути увагу на те, скільки пластику, поліетиленової плівки валяється під ногами, побачити більш високу від збагачення мету – очищення від сміття оточуючого середовища, – воно того варте.

Сьогодні хотілося б поговорити про те, що слід зробити, аби не довелося нагромаджувати величезні сміттезвалища й отруювати довкілля. На щастя, винаходити велосипед не потрібно, — в усіх розвинених країнах світу на територію сміттєзвалища потрапляє щонайбільше 10—20% усього сміття. Решту переробляють на корисну продукцію.

Натомість в Україні, за різними даними, на сміттєзвалища вивозиться понад 80—90%. Хоча, останнім часом, переробляти вторсировину в Україні стає вигідно. Наприклад, тонна пет-пляшки дає заробітку 2 тис. грн (2 грн за кіло). Ще більше можна заробити, якщо підприємець спресує і привезе їх на переробне підприємство, — 6 тис. грн/тонна. Таким чином заробіток людини, яка має техніку для пресування пляшок, становитиме 4 тис. грн. Далі на фабриці пляшку миють і подрібнюють, вартість тонни сировини зростає до 18 тис. грн. Кінцевий технологічний етап — переплавка подрібнених пластівців під заготовку для видування пет-пляшки, такі собі міні-колбочки. Вартість тонни цих виробів — 24 тис. грн. Порівняйте: було 2 тис. грн. — стало 24.

Чому ж тоді в Україні пет-пляшка перетворилася на символ екологічного забруднення навколишнього середовища?

Відповідь проста: люди не сортують сміття та не здають його на переробку. Ніхто не вдосконалює цього процесу. Хоча, є й цікавий та корисний досвід ОСББ з селища Нового, що неподалік Кропивницького. Мешканці будинку не просто економлять, а навіть заробляють ….на смітті. У дворі будинку біля сміттєвих баків встановлено окремі контейнери на папір, на скло, на пластик. Викидаючи сміття, члени ОСББ тут же його сортують, щотижня здають сировину в пункти прийому і отримують гроші, які вкладають у свій же будинок. Наприклад, останнє придбання за вилучені кошти – енергозберігаючі лампи в під’їзди. Голова цього ОСББ (об’єдналися мешканці 160 квартир) розповіла, що за місяць сортування, наприклад, лише паперу, вдалося заробити тисячу гривень.

Як відомо, 50% побутового сміття становлять ресурсоцінні матеріали: папір, пластик, склобій тощо. А це — величезний ресурс, який можна було б використати з користю.

Все геніальне – просте, чи не так?

NB.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018