Готуємося до… наступної зими!

Ні для кого не секрет, що енергетична незалежність України – це фактично питання життя й смерті нашої держави чи принаймні один з аспектів, які дозволяють нам сподіватися на успішне майбутнє країни. Тому в економії енергоресурсів зацікавлені не тільки безпосередні споживачі, але й держава. І доказом того є програма

Ця програма діяла минулого року – і продовжить роботу у 2016.

– У 2015 році Новомиргородське відділення Ощадбанку оформило 30 кредитів з правом відшкодування з Дежрбюджету, – розповідає в.о. керуючого філією Олександр Одорощенко. – У звʼязку з тим, що нам бракувало відповідного фахівця, чимало мешканців району протягом певного часу оформляли послуги не у нашій філії, а у Кіровограді чи Малій Висці.

Як це було – рік 2015

Кредит надавався терміном на 3 роки, розмір кредиту – до 50 тисяч гривень. Первісний внесок – 10% від загального розміру кредиту, одноразова комісія за послуги банку – 3% від суми кредиту. Щомісяця за користування кредитом людина мала сплачувати 2% від тієї суми, яку була винна. Та найважливіший фактор – значну частину тіла кредиту було погашено з держбюджету.

У нас було дві категорії клієнтів – малозабезпечені (ті, хто одержував субсидії) та звичайні громадяни. Малозабезпечені громадяни мали право минулого року на 70-відсоткове відшкодування від суми кредиту, звичайні громадяни – на 30-відсоткове відшкодування.

Не всі були готові до такого спів фінансування – чимало людей сумнівалися, що в програму можна потрапити – і що держава вкладатиме кошти у житло пересічних громадян. Втім, до кінця року держава виплатила всі відшкодування – і більшість учасників програми виплатили кредит не за 3 роки, а за рік. Тож можна казати, що перший досвід був дуже вдалим.

Але – завжди є АЛЕ. Програма передбачає заміну вікон і встановлення твердопаливних котлів. Однак головні питання викликає якість тих предметів, вартість яких держава частково відшкодовує. Наприклад, у Новомиргородському районі є лише три підприємці, які мають сертифікати відповідності на ті вікна, які вони пропонують клієнтам. З цими підприємцями були укладені угоди. Яким буде перелік підприємців у 2016 році – поки що ніхто точно не знає, цілком може бути, що згадані сертифікати матиме значно більше людей.

Кожен може сам визначитися, де придбає вікна чи котли для своєї оселі – можна запросити підприємців з сусіднього району, можна купити склопакети у будівельному супермаркеті – але важливо памʼятати, що не всяка покупка дає право на державне відшкодування. Наприклад, склопакети мають бути двохкамерні чи трьохкамерні, котел повинен бути не тільки енергоефективним, але й саме твердопаливним – не газовим, не для комбінованого опалення.

Таких вимог – чимало, і перш ніж планувати покупку, варто поцікавитися, чи відповідає вона всім вимогам. Якщо, звичайно, ви не готові все оплатити за власні кошти.

Якщо підприємці надають сертифікати відповідності – уважно дивіться, які саме види їхньої продукції сертифіковані і відповідають світовим вимогам. Це убезпечить вас від можливих розчарувань – і не лише повʼязаних з державною програмою. Великі покупки обовʼязково мають бути якісними.

Цікаво, що всі бояться, що їх обмане банк, та реально й банку потрібно подбати, щоб державні кошти не пішли у кишені різних шахраїв.

Трапляються підприємці, які прагнули вивести гроші за підставними накладними, деякі громадяни намагалися взяти відшкодування за вікна, встановлені багато років тому. Відповідно вимоги до працівників, які оформлюють кредити за державною програмою, досить жорсткі. Доводиться навіть виїжджати на місце, робити фотографії обʼєктів – до проведення робіт і після встановлення вікон і котлів. До цього теж потрібно бути готовим.

Які документи потрібно для того, щоб претендувати на участь у державній програмі кредитування?

Насамперед – довідка про доходи за півроку. Через брак офіційних робочих місць у сільській місцевості чимало людей залишилися без можливості одержати відшкодування. Виходить так, що в райцентрі з цим простіше, а в селах на державну підтримку такого роду можуть претендувати головним чином пенсіонери, адже навесні, коли будуть виділені кошти з Держбюджету, чимало селян не матимуть довідки про доходи за півроку – вони з кінця осені і протягом всієї зими були безробітніми. З одного боку – цілком справедливо, що на державне відшкодування насамперед зможуть претендувати працівники тих підприємств, які протягом всього року наповнюють бюджети різних рівнів. З іншого – дуже сумно, що підприємства такого роду у сільській місцевості, як не крути, у меншості, тому практично дискримінується чимало людей, які просто не мають змоги працювати весь рік.

Одержання допомоги з центру зайнятості джерелом доходів не визнається, тому – чимало людей не можуть стати учасниками програми. Крім того, слід надати ксерокопію паспорту й коду, довідки від Управління праці й соціальної зайнятості (якщо мова йде про малозабезпечених). При бажанні можуть взяти участь у програмі й підприємці – їм, щоб довести свою платоспроможність, потрібно надати відповідні довідки з податкової.

Що буде – або рік 2016

Цікаво, що немає обмежень щодо того, скільки разів людина може брати участь у програмі. Може, цього року ви міняєте вікна, а наступного – встановите енергоефективний котел? Може, переїхали?

Варіантів багато. Держава зараз зацікавлена, щоб енергію заощаджували – і готова підтримувати кожну ініціативу, спрямовану на це.

Втім, ніхто не знає, скільки років існуватиме згадана державна програма.

У бюджеті 2016 року закладено кошти на відшкодування, проте доступною ця програма буде, скоріше за все, як і минулого року – з березня. Саме тоді банкам нададуть остаточні дані щодо схеми відшкодування, будуть укладені договори з підприємцями, які реалізовують сертифіковану продукцію, адже протягом року ситуація на ринку могла змінитися.

Не втрачайте можливості подбати про своє житло за державні кошти. І нехай наступної зими у вашій оселі буде затишно!

Олена Белінська.  (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019