Ганна Васильоха:”Якщо в тебе є мрія, то й засоби для її здійснення завжди знайдуться”

У ЗМІ регулярно пишуть про те, як певна організація виграла той чи інший грант. Потім повідомляють про завершення проекту – виставляють фото з перерізанням стрічок та офіційними особами. А що далі? Яким є довготривалий ефект від вкладених грантодавцями сум?

Ми розкажемо про життя сільськогосподарчого обслуговуючого кооперативу на Новомиргородщині, а ви вже самі вирішуйте, наскільки результативним виявився цей проект.

У Новомиргородському районі існує два сільськогосподарських обслуговуючих кооперативи – СОК «Аквадрім» у селі Турія та СОК «Поміч» в Канежі. Обидва з᾿явилися завдяки проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ».

– Щоб у селі людям краще жилося, вони повинні мати можливість заробляти гроші, – розповідала минулого року на семінарі, координатор проекту «МРГ» в нашій області Тетяна Головченко. – Кооперативи – це один із способів вирішити проблему зайнятості населення. За нинішніх умов, коли кооперативний рух в Україні починає активно розвиватися, створити новий кооператив не так вже й складно, потрібно тільки розуміти, яких цілей ви хочете досягти та бажання діяти. Наш проект всіляко сприяє цьому розвиткові не тільки фінансово, а й консультує, як досягти своєї мети витративши при цьому мінімум часу та зусиль. За умовами грантодавця, учасники кооперативу повинні зібрати 20% від суми, що є необхідною для створення матеріальної бази СОК та скласти план розвитку кооперативу на найближчий час.

– Наші люди звикли працювати на землі, проте щоб краще жити, просто вміння працювати звичайно замало, – розповідає керівник техніко-інформаційного центру СОК «Аквадрім» Ганна Васильоха. – Всім нам добре відомо, що люди, у яких є земельна ділянка або город, але немає можливості придбати с/г техніку кожного року зіштовхуються з рядом стандартних проблем:

  • – де придбати посівний матеріал?
  • – як і що саме посадить?
  • – кого попросить надати техніку або обробити земельну ділянку?
  • – та як зібрати врожай і щоб при цьому, все було зроблено вчасно, якісно, а головне недорого.

З такою проблемою зіштовхнулись і наші члени, тому для її вирішення й було створено СОК «Аквадрім». Ми стали одними з першопрохідців, які почали працювати за новою методикою, у результаті чого, люди мають змогу отримувати послуги за ціною, близькою до собівартості, працювати на власній землі та, як наслідок, дешевших витрат на обслуговування землі мати й більші доходи.

Стали першими… і не шкодуємо!

Спочатку ми хотіли займатися розведенням цінних порід риби (таких, як форель, короп), проте почали цікавитися технологічним процесом та побачили, що відразу такий складний проект можемо й не осилити. Зробили ставку на те, що наші люди вміють – розпочали з обробітку землі, вирощування гарбузів, їх збору на полі та відділення насіння за допомогою спецтехніки, яку нам допоміг придбати проект ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ». Цей вид діяльності здався членам кооперативу досить перспективним, оскільки насіння гарбуза є корисним продуктом, що може продаватися як оптом, так і в роздріб (смажене насіння), з нього можна робити олію, а м᾿якоть гарбуза може як використовуватися в якості добрива, так і стати харчем для сільськогосподарських тварин.

На даний момент кооператив, заснований в 2015 році вже успішно пройшов три фази проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ», що дало можливість значно розширити технічну базу кооперативу (додатково придбано лінію для переробки олійних культур та землеобробну техніку) та диверсифікувати діяльність кооперативу. Зараз ми можемо не тільки збирати врожай, але й переробляти його та організовувати збут не сировини, а продукції. Покупців шукаємо на різноманітних інтернет-майданчиках.

У пошуках своєї ніші

Одним з найцікавіших етапів, як на мене, було придбання членами кооперативу інкубатора для виведення свійської птиці та закладка різних видів яєць. Пробували закладати яйця навіть перепілок та фазанів! Цей напрямок ми вважаємо дуже перспективним – адже попит на птахів різних порід виявився надзвичайно високим.  Окремо хочеться сказати про фазанів, оскільки птиця досить цікава в плані виведення та утримання. Їх купують мисливські господарства, молоденький фазан коштує 150 гривень, дорослий – 350. Фазани – дуже спритні птахи, тому повинні вирощуватись на закритій сітками території. У нас з десяти пташенят змогли втекти двоє, зате тепер знаємо, як з ними правильно поводитися. Найліпший період закладки яєць – квітень, травень, тоді виводимість птиці з яєць найвища. Найближчим часом придбаємо для кооперативу роторну косарку та коток для прикочування грунту. Це дасть можливість захистити посівмат від видування вітром і поїдання зерна птахами.

Росте в кооперативі не тільки технічна база, а й кількість членів кооперативу, так на момент заснування в нас налічувалось 18 членів кооперативу, зараз вже 26 членів. Звертаються до нас люди й з інших населених пунктів, проте ганяти техніку далеко – нераціонально. Тому поки що наша база у Турії і членами кооперативу є саме мешканці нашого села. Та ми з радістю обмінюємось досвідом як із іншими кооперативами, так і з людьми, яких ця сфера цікавить. Для цього в СОК «Аквадрім» навіть створений технічно-інформаційний центр, де можна знайти для себе багато корисної інформації.

На досягнутому ми не зупиняємось і серед планів на майбутнє, все-таки залишається розведення риби, оскільки це є нашою мрією, а якщо в тебе є мрія, то й засоби для її досягнення обов’язково знайдуться.

Хотілось би порадити тим, хто цікавиться цією темою, але не наважується почати, пробувати себе в новій цікавій сфері, адже кооперативи – це не тільки гарна можливість забезпечувати себе самостійно, в першу чергу це – реалізація себе та своїх ідей. І якщо два роки тому, коли ми створювали СОК «Аквадрім», виникали певні труднощі з реєстрацією кооперативу, як неприбуткової організації, то наразі створити кооператив вже набагато простіше, адже стало не тільки більше інформації про кооперативи та їх діяльність, а й людей, які можуть поділитись досвідом.  Особливу подяку в цьому плані хотілось би висловить координатору проекту ЄС/ПРООН «Місцевий розвиток, орієнтований на громаду-ІІІ» Тетяні Головченко та керівнику ГО «Ресурсно-інвестиційний центр розвитку громад «Територія успіху» Ігорю Забажану, які дуже багато допомагали нам не тільки в період заснування кооперативу, а й протягом всієї його діяльності, завжди консультували та надихали на майбутні звершення.

Не бійтеся йти новим шляхом. Пам᾿ятайте: якщо хочете жити так, як ви не жили раніше, доведеться робити те, що ви раніше не робили.

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018