Фаст-фуд: страшні міфи і сувора реальність

У яких тільки гріхах не звинувачують фаст-фуд. Він і канцерогенний, і викликає звикання, і призводить до ожиріння, і взагалі нічого спільного з раціональним харчуванням не має. Спробуємо розібратися в цих звинуваченнях, адже звичка перекушувати на ходу і замінювати швидкою їжею повноцінні обіди все міцніше входить в наше життя.

Для початку поговоримо про найстрашніше звинувачення на аресу фаст-фуда – канцерогенність. При згадці про вміст у продукті канцерогенних речовин потрібно розуміти, що мова йде не про склад самого продукту, а про низьку технологію його приготування.

Високотехнологічні способи приготування продуктів, вживані в промислових масштабах (а саме такі продукти використовуються в мережах ресторанів швидкого харчування), практично виключають нанесення шкоди здоров’ю споживача. Набагато частіше канцерогени можна знайти в домашній копченині – рибі або м’ясі, або в печені, приготованій на перегорілому маслі.

Претензії потрібно пред’являти не до самої їжі, а до способу приготування. У одному ресторані масло поміняють, в іншому на нім посмажать блюдо 10 разів. Технологія приготування продукту різна для кожного конкретного виду масла. Звичайно, якщо одне і те ж масло використовувати нескінченно, можливе утворення канцерогенних речовин.

Але залежно від якості, вмісту антиоксидантів і вигляду, одне масло можна використовувати для приготування 5 разів, а інше – тільки 2 рази, неважливо, що на ньому смажити. Це визначається нормами технологічного процесу для конкретного приготування конкретного продукту. Інша справа, що якщо за технологією потрібно смажити продукт 5 хвилин, а його смажать 8, то це вже порушення процесу.

Тепер роздивимось звинувачення в тому, що у фаст-фуд додають харчові добавки, які «підсаджують» нас саме на харчування такого типу, викликаючи звикання. Ноги в цієї історії ростуть із середини ХХ століття, коли в Європі забили на сполох з приводу певної харчової поведінки людей, яка навіть отримала назву «хвороба китайських ресторанів».

У європеїзованій китайській їжі тоді широко використовувалася харчова добавка, що надає їжі специфічного смаку, – глутамат натрію. Вона дуже подобалася споживачам і виробляла певні пристрасті, тобто, харчову поведінку. Згодом цю добавку обмежили у вживанні, а подекуди і зовсім заборонили, оскільки при регулярному вживанні вона викликала алергію. Але це не можна назвати звиканням, це певна пристрасть до тієї чи іншої смакової якості.

Харчові добавки використовуються практично у всіх продуктах харчування промислового виробництва, які ми їмо. Сюди входять ароматизатори, фарбники, стабілізатори, розпушувачі, антиоксиданти, консерванти. Але вони не викликають звикання. Перша вимога, яка пред’являється харчовим добавкам відповідно до міжнародних стандартів, – вони не повинні володіти біологічною активністю, тобто впливати на фізіологію людини і викликати звикання.

Вони мають лише хімічні властивості, надають продукту смак, колір, запах, аромат і так далі. Якщо харчові добавки не відповідають нормам, їх просто забороняють застосовувати. Єдине, що можуть харчові добавки – це задовольняти потребу тієї або іншої харчової поведінки. Мало хто, наприклад, зможе їсти їжу без солі. Так само хтось не може їсти блюдо без певної спеції або соусу – у кожного свій смак.

Звичайно, не можна перетворювати фаст-фуд на свій постійний раціон харчування, як це роблять багато американців. Швидка їжа не може похвалитися збалансованістю вмісту білків, вуглеводів, жирів, вітамінів і мікроелементів. Ви в надлишку отримуєте вуглеводи і жири, тоді як організму потрібне все інше також. Американці вже пожинають плоди своєї любові до фаст-фудів – число людей, хворих на ожиріння, з кожним днем все більше.

Недивно, що надлишковою вагою страждають і діти: набагато швидше і комфортніше для батьків швиденько запхати в дитину гамбургер, ніж стояти над курячим супом удома. Проте, перш ніж зайти до фаст-фуду, подумайте про те, що зростаючому дитячому і підлітковому організму для нормального функціонування необхідні ВСІ корисні речовини.

Чому ж багато хто з таким задоволенням їсть фаст-фуд, адже там не такі вже смачні речі (що там булочка і котлета у вигляді підошви), які подаються з кетчупом, огірочком, салатом, майонезом і тому подібне. Покладете все це на тарілки окремо один від одного, і навряд чи вам захочеться пообідати таким набором продуктів.

Фаст-фуди приваблюють нас швидше психологічно. Коли людина голодна, красиве оформлення (а на нього робиться великий наголос) – листочок салату, огірочок, золотиста картопелька виглядають вельми привабливо. До того ж швидка їжа вгамовує голод, плюс ви приходите в затишне приміщення з ненав’язливою музикою, хорошим сервісом, можливістю вимити руки, сісти і відносно недорого поїсти.

Але на жаль, захоплюватися швидкою їжею, значить, забезпечити собі незбалансоване харчування, а значить і порушення роботи шлунково-кишкового тракту і швидке ожиріння. Ось тільки ресторани і торгівельні точки, що продають фаст-фуд, відкриваються все частіше. Але закривати їх безглуздо. Питання в культурі і освіті людини, у якої завжди є вибір: поїсти щось дійсно корисне чи просто на якийсь час заглушити голод.

Насильно нікого не примусиш. Право вибору раціонального харчування за вами. До речі, літніх людей у фаст-фудах ви не побачите не лише тому, що їм вони не по кишені. У багатьох є можливість їх відвідувати. Проте, люди старшого покоління просто не сприймають фаст-фуди – харчова звичка у них інша: хочуть домашніх пирогів і борщу.

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019