Дисципліна і любов: як виховувати собак?

Багато хто заводить домашніх улюбленців, не замислюючись, що собаці потрібен не тільки харч, вигул, любов господаря, але й належне виховання. І в нас у районі є кінолог, який надає послуги виховання собак професійно. Микола Ганул мешкає у селі Бирзуловому, і він погодився розповісти про свою роботу.

– Кінологом, швидше за все, потрібно бути від народження, – розказує Микола Андрійович. – Треба мати любов та прихильність до собак. Собаками я вже займаюся 29 років. Все почалося, коли я служив в армії, в десантних військах. Це був десь 1989 рік. Саме тоді купив собі собаку – східноєвропейського вівчара – і почав з ним займатися. Після армії працював вожатим у розпліднику у Водовські на Костромі, там продовжував тренувати свою собаку.

До мене почали звертатися люди і я почав потроху тренувати і їхніх чотирилапих друзів. Відтоді все і розпочалося. Повернувшись додому, пішов працювати в Новомиргородське РУВС. В міліції мене добре знали, часто приїздили, забирали на виклики разом з моїм собакою Піратом. Одного разу завдяки Піратові розкрили злочин.

В 90-х роках мав змогу тренувати собак в Кропивницькому. В 1993 році поїхав на Відкритий Чемпіонат України, можна навіть сказати що Європи, тому що там брали участь представники багатьох країн. Там мій Пірат став чемпіоном.

Був період, коли я жив у Малій Висці, там відкрив невеличкий філіал від кіровоградського кінологічного клубу, організував гурток з тренування собак. Приходили школярі, займалися з собаками, їм було цікаво. Потім працював в Києві в розпліднику. Тренував собак по два тижні, потім вони два тижні відпочивали. І так поки не отримували бажаного результату.

Зараз живу у Бирзулові й тут надаю послуги кінолога.

– Чи правда, що у кожної породи свій характер?

– Не лише в породи, а й в кожної собаки. У тих самих німецьких вівчарок до однієї потрібно підходити лагідно, а до іншої вже суворіше. А породи – то само по собі. Є собаки «безбашенні». Нещодавно мені привозили азіатську вівчарку, їй десь приблизно рік, хотіла спочатку «з‘їсти» мене, а потім потроху познайомилися, навіть подружилися. Мені взагалі більше подобаються собаки з характером. З ними легше працювати. Головне в цій справі терпіння.

– Існують породи собак, які не піддаються дресурі?

– Не всі однаково піддаються тренуванням. Азіати та кавказці в молодшому віці готові вчитися, а трохи підростаючи, починають проявляти свій характер, гірше виконують команди.

– Стать вихованця має значення?

– Звісно, має. З самками легше працювати, а от самці намагаються проявити своє лідерство, показати що вони головні, особливо, якщо господар дає слабину і не проявляє строгість. З кавказцями та азіатами важче працювати, але як охоронці вони кращі, ніж німці.

– З якого віку починати тренування собаки?

– В ідеалі – з 2-3 місяців. У цьому віці собак починають привчати до їхнього місця та клички. Але я беру собак з 5 місяців. А якщо вже собаці більше року,то в такому віці їх доводиться «ламати», перероблювати, та й господарю таких собак доведеться тренуватися з ними чимало. Є такі породи собак, яких взагалі після року не варто вже і тренувати.

– Чи сприйматиме собака команди від господаря, чи не вважатиме після дресури своїм господарем кінолога?

– Господарю доведеться так само потренуватися віддавати команди своїй собаці – і проблем не виникне.

– Як визначити яку собаку варто заводити?

– Залежить від мети. Якщо для служби, то підійдуть добермани та ротвелери, але з ними потрібно бути строгішим. Для охорони підійдуть азіати та кавказці. Гарна порода, яка не завдає багато клопотів ні при дресурі, ні в процесі догляду – німецькі вівчарки. А з декоративними породами вже більше клопоту.

– Чи можна бійцівські породи собак тримати в квартирі разом з дітьми?

-Я б не радив. Були в мене ротвейлери. Вони на тренуванні розуміють що від них хочуть, виконують команди, але поміж дітей можуть будь-якої миті можуть «зірватися», щось не так зрозуміти в поведінці господаря, особливо дітей. Але є родини, які тримають бійцівські породи поряд з дітьми.

– Чи є серед собак ваші улюблені породи?

– Мені подобаються розумні собаки, які розуміють що від них хочуть. До таких порід я відношу німців та лабрадорів. Хоча й ротвейлери також непогані, але з ними потрібно тримати більшу дисципліну.

– З якими питаннями до вас найчастіше звертаються господарі собак?

– Найчастіше звертаються з питаннями про загальний послух, це команди «лежати», «сидіти», «місце» тощо. Ще є питання з приводу дисципліни, щоб не кидалися на курей та котів..

– Як проходять тренування та в яких умовах проживають собаки?

– Собаки в мене перебувають у вольєрах з дерев‘яною підлогою. Деякі господарі бетонують поли у вольєрах, але для собак це не дуже добре. Вони можуть застудити собі м‘язи, а потім починають кульгати. Заняття триває не більше години на день. Довше тренувати немає сенсу. Собака вже млява, втрачає інтерес до виконання команд, вона стомлюється. Вигулювання – двічі на день, вранці та ввечері.

– Чи дорого обходиться господарю тренування собаки?

– На сьогодні 150 гривень на добу, включаючи їжу.

– В місті є багато безпритульних собак. Як, на вашу думку, можна вирішити цю проблему?

– Складне питання. Раніше я хотів створити притулок для собак, але на заваді стала фінансова сторона. Я за те, щоб цю проблему вирішували, як і раніше, бо собак дедалі більшає, а для контролю розмноження ніхто нічого не робить. Хотілося б, звісно, щоб і в нас створювались якісь притулки, велась реєстрація, стерилізація тварин, вакцинація, менше розповсюджувалося б хвороби, але… Вся проблема в коштах, і ці питання може вирішувати лише влада.

Наталія Лупан.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019