Децентралізація очима експертів

Український кризовий медіа-центр у рамках програми USAID DOBRE «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» провів тренінг для представників ЗМІ у Кропивницькому. Журналісти з усієї області мали можливість поспілкуватися з директором ГО «Інститут розвитку територій» Юрієм Ганущаком, директором Департаменту з питань місцевого самоврядування та територіальної організації влади Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Сергієм Шаршовим та головою Новоукраїнської ОТГ Олександром Корінним. І ми пропонуємо вам найцікавішу інформацію з цієї зустрічі.

Чому об’єднана територіальна громада покликана… врятувати село?

– Витіснення людей з сіл та невеликих містечок у мегаполіси відбулося в Бразилії – і зараз ця країна зрозуміла, що то був хибний шлях, – розповідає Юрій Ганущак. – Зараз у Бразилії намагаються запустити зворотній процес. Ми ж хочемо створити умови, більш схожі на європейські, де існує система «човникової міграції» – людина працює в місті, а живе в селі. У Європі в галузі сільського господарства задіяно лише 4% населення, при цьому проживають у селі 25% громадян!

Чому це вигідно для ОТГ?

Міський житель – досить балуваний, у місті чимало проблем перекладається на бюджет – мова про субсидії, комунальні проблеми. А люди, які живуть у приватних секторах і в селі, самі прекрасно з усім справляються. І при цьому почуваються більш комфортно. У перспективі виходить, що значно вигідніше вкласти гроші в інфраструктурні проекти, які дозволять людям жити за містом.

Села – це капіляри економіки і позитивні тенденції в демографії держави – тільки за рахунок села! Кожна сільська рада боїться, що втратить важелі впливу на розподіл коштів і в результаті її громада може обділити. Але – зверніть увагу на статистичні дані: в Україні за часів Незалежності сільське населення скоротилося на 10 мільйонів! При цьому деякі села просто фізично зникли – у них не залишилося
жодного жителя. А кількість сільських рад зросла на 1200 одиниць.

Не завжди наявність сільської ради на території – ключ до вирішення проблем. Якщо сільська рада має 1000 жителів, як правило, зібраних на її території податків на вирішення місцевих проблем бракує, адже 90% бюджету йде на зарплату посадовців місцевого самоврядування. Щоб громада могла вирішувати свої проблеми, оптимальна кількість населення на одну раду має становити п’ять тисяч людей. І зараз держава стимулює до об’єднання. Хто пройшов цей шлях першим – одержав більшу цукерку у вигляді грантів та субвенцій. Хто йде за ними – має менше. Тих, хто залишиться, об’єднають просто так, без додаткових преференцій. Це буде після того, як в Україні об’єднається більше половини від запланованих громад, але однозначно не пізніше, як у 2020 році.

Загалом за перспективними планами має бути створено 1336 громад, зараз створено чи перебувають у процесі організації близько 600 громад. Рубікон буде перейдено досить швидко. І пам’ятайте – кого об’єднають примусово, тому цукерки вже не буде!

Один район – одна громада: чи існує таке об’єднання?

– Об’єднання громади у рамках одного району можливе, якщо район дуже компактний, – зазначає Юрій Ганущак. – Якщо від центру громади до крайніх населених пунктів – 15-20 кілометрів, це оптимальний розмір об’єднаної територіальної громади. Якщо громада розтягнута, села занепадуть.

Є й інша небезпека в об’єднанні «Один район – одна громада». Райдержадміністрації на цех територіях ніхто не відміняв! Громада й райдержадміністрація дублюють функції і починають «перетягувати одіяло». Райдержадміністрація, наприклад, успішно блокує діяльність об’єднаної територіальної громади з центром у Старій Синяві. Існують деякі тертя із райдержадміністрацією і в Маловисківській ОТГ, проте в даному випадку органи державної влади, крім самої ОТГ, мають чимало інших клопотів.

Там, де райдержадміністрація дійсно підтримує реформу, реорганізація по факту вже пройшла. Про Кіровоградщину я цього сказати не можу – вона займає 21 місце у державі за показниками створення ОТГ.

Досвід існуючої громади: успіхи й проблеми

За словами Олександра Корінного, у Новоукраїнській ОТГ тільки цього року вводять в експлуатацію три об’єкти соціальної інфраструктури, зокрема – дитячий садочок і ФАП у селах.

– Ми відразу об’єктивно вивчили ситуацію і чесно сказали, де буде дев’ятирічка, де буде тільки початкова школа, – розповідає Олександр Олександрович. – Деякі люди просто встали й вийшли з залів, де проводилися збори, проте на наш бік стали директори шкіл, які переконали у перспективності реформ, адже дітям ще здавати ЗНО!

Проблеми виникали на стадії реорганізації освіти завдяки діяльності райдержадміністрації. Наприклад, на нашій території Новоукраїнської міської ради закрили цілком непогану школу. А неподалік на території села школа з тріщинами в стінах – руку можна засунути! Цю школу залишили. Ми мали одержати 23,6 мільйона державної субвенції на освіту – а одержали тільки 18, бо п?ять з гаком мільйонів посадовці райдержадміністрації передали на освіту в селах!

У Бобринці райдержадміністрація взагалі передала об’єднаній громаді школи в оренду на один рік!

Дітей та вчителів ми до шкіл доставляємо автобусами. І це вже покращення, бо раніше чимало вчителів щоранку їхали з Новоукраїнки в село за свої гроші, щоб викладати!

Проблеми маємо з транспортом. Законодавці визначають категорії пільговиків, але не кажуть, за які гроші забезпечити це перевезення. І наче всі заслужили. Але якщо компенсацію платити треба з місцевого бюджету, дозвольте місцевому самоврядуванню визначати, хто потребує цих пільг на місцях. У нас в ОТГ два місцевих перевізника через постійні проблеми з пільговиками відмовилися надавати послуги, третій на межі, готовий відмовитися від маршрутів. У багатьох містах і громадах відмовилися від внутрішніх перевезень. Бо рішення з пільгами – популістські. Виходить, що законодавці – хороші, а місцева влада й перевізники – погані.

Намагаємося більш ефективно використовувати майно громади. Наприклад, у школах зробили капітальні ремонти спортивних залів – і тепер вони працюють у три зміни: зранку тут займаються школярі, після обіду – секції спортшколи, увечері – дорослі спортивні клуби. Раніше директори казали, що на ремонт гроші виділяє відділ освіти й доступ до спортзалів у школі повинні мати тільки освітяни. Але гроші на ремонт йдуть не від відділу освіти, а від платників податків. Тому в ОТГ зовсім інший підхід.

Головний успіх – прихід інвесторів. Один з них з 2004 року оббивав пороги, бо хотів створити сонячну електростанцію. Ми йому пакет документів зробили за місяць – перша черга електростанції, побудованої на місці колишнього сміттєзвалища, вже діє. Зараз і інвестори, і грантодавці йдуть в об’єднані територіальні громади, а не нереформовані населені пункти.

І найголовніше – дуже хотілося б, щоб змінили систему виборів! І щоб люди вибирали людей, а не партії. Для партій система місцевих виборів, при якій неможливо обійтися без партій – можливість розбудовувати структуру без витрат. А молодь партіям не довіряє і не хоче йти на поклон до партійних босів. В результаті на вибори йдуть бабусі і обирають депутатів з людей, які не готові до реформ.

Олена Белінська. (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2018