День відкритих дверей у Новомиргородському районному суді

Візит до суду – це завжди цікаво й пізнавально, але, як правило, у суді нові знання здобувають завдяки новим набитим шишкам.

Та 27 квітня Новомиргородський районний суд запропонував для учнів новомиргородських шкіл прекрасну акцію – День відкритих дверей, і надав можливість одержати «з перших рук» відповіді на низку найцікавіших запитань. Екскурсію проводив особисто голова районного суду Роман Забуранний.

– Наш районний суд – один з кращих в області і за показниками роботи і за матеріально-технічним оснащенням, – розповідає
Роман Анатолійович. – Є камери відеоспостереження, є система аудіозапису. Диск з аудіозаписом всіх судових засідань докладається до кожної справи, і копію цього диска можуть одержати для ознайомлення всі учасники судового розгляду. У залі для розгляду кримінальних справ – клітка, вона не тільки відгороджує підсудного від інших учасників судового засідання, але й впливає психологічно – на учасників судового розгляду. За порядком у залі та й загалом будівлі суду стежать правоохоронці.

Є окремі кімнати для роботи адвокатів та прокурорів. У випадку, коли з певних причин свідок не хоче, щоб про його особу знали, цю людину привозять за кілька годин до початку засідання, вона чекає допиту в особливій кімнаті (це виключно у випадках передбачених Кримінально – процесуальним кодексом України). Учасники судового розгляду, в тому числі і склад суду, не бачать свідка, навіть ім’я в кримінальну справу записується зовсім інше. Спеціальна апаратура змінює голос. Такий спосіб допиту використовується, якщо свідчення можуть негативно вплинути на свідка, наприклад, у справах проти обвинувачених за вчинення кримінальних правопорушень, пов’язаних з незаконним обігом наркотичних засобів.

Хто саме з суддів буде розглядати ту чи іншу справу – визначає спеціальне програмне забезпечення, комп’ютерна програма Д-3, будь-хто, крім спеціально уповноважених осіб, ніякого впливу на розподіл справ не мають.

Переважна більшість судових засідань – відкриті, деякі – висвітлюються засобами масової інформації. Але є справи, наприклад, ті, що стосуються злочинів на сексуальному підґрунті, які слухаються в закритому режимі. У такому випадку зацікавлена в закритому розгляді справи сторона повинна подати відповідне клопотання.

Не обійшлося і без практичних рекомендацій від голови районного суду:

– Діти питають, коли настає кримінальна відповідальність для неповнолітніх. За скоєння особливо тяжких злочинів відповідальність настає з 14 років! За різні категорії злочину – різний вік настання особистої відповідальності – 14, 16, 18 років. Але що я можу сказати – намагайтеся уникати будь-яких конфліктів з законом. Зараз абсолютно всі проступки фіксуються. Може, сьогодні бешкетника не осудять, але пройде 10 років – і він захоче працевлаштуватися на відповідальну посаду. І тут на заваді стане стара пляма на біографії.

Друга порада – уникайте неправдивих свідчень на суді, якщо вас викличуть свідками. Підсудний може мовчати протягом всього судового розгляду, може по 4 рази змінювати покази – суттєвої різниці в його становищі не станеться. Але якщо на брехні попався свідок (а правда до кінця суду обов’язково випливе), то суддя зобов’язаний передати цю інформацію до правоохоронних органів для порушення кримінальної справи. Тому, якщо будуть колись умовляти на неправдиві свідчення друзі, родичі, згадайте про мої рекомендації.

Чи не половина розмови учнів з Романом Забуранним стосувалася того, як стати суддею.

– Насамперед – питання освіти. Юридичну освіту дає чимало вишів, проте питання ж не тільки в дипломі, але й в знаннях. Може рекомендувати тим, хто дійсно бажає одержати ґрунтовну освіту, державні юридичні академії Харкова, Одеси, Києва, та інші. Щоб претендувати на посаду судді на даний момент, слід мати не менше 3 років стажу в галузі права. Є для судді й вікові обмеження – щоб претендувати на посаду, вік повинен бути не менше 25 років.

Знання потрібно довести на спеціальних тестуваннях. Потім кандидатуру кожного претендента розглядає Вища рада юстиції, до складу якої входить в тому числі Генеральний прокурор,і Міністр юстиції України, голова Верховного суду України та чимало інших високопосадовців. Вивчається біографія самого претендента на посаду судді, всіх його родичів. Плям бути не повинно. Співбесіда в даному випадку має на меті виявити не тільки рівень знань, але й психологічні та моральні якості, стресостійкість, вміння приймати рішення. Чимало людей не можуть прийняти рішення. Суддя, який затягує розгляд справи, переносить, зловживає правом на самовідвід, бо боїться прийняти якесь рішення, на цій посаді затримуватися не повинен – є чимало людей, які готові будуть прийти на його місце й виконувати такі ж обов’язки на совість.

Навіть якщо Вища рада юстиції погодила кандидатуру судді, щоб одержати роботу, потрібно пройти по конкурсу на конкретне місце. І тоді указом Президента на посаду судді претендент призначається на термін п’ять років.

По закінченню терміна можна звільнитися, а можна звернутися до вищої кваліфікаційної комісії, яка вивчить всю роботу на посаді судді, щоб одержати можливість безстрокового призначення на посаду. Якщо є рекомендації Вищої кваліфікаційної комісії, то безстрокові повноваження надає уже Верховна рада України.

У нашому районному суді три судді мають безстрокові повноваження, один – призначений на 5 років. Усі судді пройшли люстрацію, тобто їхню діяльність та майновий статус дослідили СБУ, МВС та інші уповноважені органи.

Тепер чекаємо переатестації. Поки що затверджені графіки переатестації для суддів у яких закінчився п’ятирічний строк перебування на посаді судді та суддів апеляційних суддів м. Києва та Київської області, ми просто чекаємо своєї черги. Хто не пройде переатестацію, має півроку провчитися у Вищій школі суддів. Якщо не зможе підтвердити свою кваліфікацію вдруге – змушений буде попрощатися з посадою.

Я особисто як людина, як суддя розумію, що ця процедура потрібна, щоб навести лад у суспільстві, щоб довести в першу чергу собі, що ти гідний своєї посади, щоб укріпити у громадянах довіру до судової влади України.

Олена Белінська.   (NB)

Поки що немає коментарів.

Відповісти

Ви повинні зайти під своїм логіном щоб прокоментувати.

Новомиргород © 2008-2019